Substitutoo (1.0.0) - en to is translation catalogue (79 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Status
is: Staða

en: Delete
is: Eyða

en: Content
is: Innihald

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Description
is: Lýsing

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: On
is: Virkjað

en: Homepage
is: Heimasíða

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: unpublished
is: óbirt

en: Release notes
is: Útgáfutexti

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: None
is: Engin

en: Link
is: Hlekkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Name
is: Nafn

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: Go to parent page
is: Fara á síðu foreldris

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Time
is: Tími

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Updated
is: Uppfært

en: ID
is: Kenni

en: n/a
is: á ekki við

en: Email
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Created
is: Stofnað

en: Last post
is: Síðasta færsla

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Page
is: Síða

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Web Server
is: Vefþjónn

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: API Key
is: API Lykill

en: N/A
is: Á ekki við

en: Authored by
is: Höfundur

en: Up
is: Upp

en: System
is: Kerfi

en: Owner
is: Eigandi

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: Uninstall
is: Fjarlægja

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Topics
is: Umræða

en: Posts
is: Færslur

en: New
is: Nýtt

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Tabs
is: Flipar

en: Next page
is: Næsta síða

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: Dates
is: Dagsetningar

en: Language settings
is: Tungumálastillingar

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Last page
is: Síðasta síða

en: Toolbar configuration
is: Tækjastikustillingar

en: Last saved
is: Síðast vistað
