Substitutoo (1.0.0) - en to it translation catalogue (161 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: On
it: Acceso

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: None
it: Nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Time
it: Data e ora

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Updated
it: Aggiornato

en: n/a
it: n/d

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Web Server
it: Server web

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Hostname
it: Nome host

en: Published
it: Pubblicato

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: URL alias
it: Alias URL

en: N/A
it: N/D

en: Authored by
it: Creato da

en: Up
it: Su

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: System
it: Sistema

en: Owner
it: Proprietario

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Duration
it: Durata

en: Notifications
it: Notifiche

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Change
it: Cambia

en: Source
it: Sorgente

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Installed
it: Installato

en: Availability
it: Disponibilità

en: Changed
it: Modificato

en: New
it: Nuovo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Reason
it: Ragione

en: Assign
it: Assegna

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: URL path settings
it: Impostazioni percorso URL

en: Content bottom
it: Parte inferiore del contenuto

en: Memory limit
it: Limite di memoria

en: Notification
it: Notifica

en: original
it: originale

en: Dates
it: Date

en: Assignment
it: Attribuzione

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Locations
it: Posizioni

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: Pagination
it: Paginazione

en: No modules are available to uninstall.
it: Non è possibile disinstallare alcun modulo.

en: Last checked: @time ago
it: Ultimo controllo: @time fa

en: Last checked: never
it: Ultimo controllo: mai

en: Includes: %includes
it: Include: %includes

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Footer Bottom
it: Piè di pagina inferiore

en: All content
it: Tutti i contenuti

en: Machine name:
it: Nome macchina:

en: Main Menu
it: Navigazione Principale

en: view actual size
it: visualizza dimensioni reali

en: The name of the shortcut.
it: Il nome della scorciatoia.

en: Includes:
it: Include:

en: Enabled: %includes
it: Attivati: %includes

en: Disabled: %disabled
it: Disattivati: %disabled

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Footer Top
it: Piè di pagina superiore

en: Subscribe to @title
it: Iscriviti a @title

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: The comment author's name.
it: Nome dell'autore del commento.

en: Display | Displays
it[0]: Visualizzazione
it[1]: Visualizzazioni

en: Last Cron Run
it: Ultima esecuzione Cron

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Drupal Version
it: Versione di Drupal

en: Toolbar configuration
it: Configurazione Toolbar

en: Available buttons
it: Pulsanti disponibili

en: Active toolbar
it: Barra degli strumenti attiva

en: The user ID of the comment author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: The comment author's home page address.
it: L'indirizzo della home page dell'autore del commento.

en: The comment author's hostname.
it: Il nome host dell'autore del commento.

en: The time that the comment was created.
it: L'ora in cui il commento è stato creato.

en: The time that the comment was last edited.
it: L'ora in cui il commento è stato modificato per l'ultima volta.

en: Missing translations for:
it: Traduzioni mancanti per:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
it[0]: Traduzioni mancanti per un progetto
it[1]: Traduzioni mancanti per @count progetti

en: The time that the node was last edited.
it: Data e ora in cui il nodo è stato modificato l'ultima volta.

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: The time that the term was last edited.
it: La data e l'ora in cui il termine è stato mofificato l'ultima volta.

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
it: Spostare un bottone nella <em>Barra strumenti attiva</em> per attivarlo, oppure nell'elenco dei <em>Pulsanti disponibili</em> per disattivarlo. I pulsanti possono essere spostati con il mouse o con i tasti freccia della tastiera. I nomi dei gruppi della barra strumenti sono usati per supportare utenti con screen reader. I gruppi vuoti della barra strumenti saranno rimossi al momento di salvare.

en: Button divider
it: Divisore pulsanti

en: CKEditor toolbar and button configuration.
it: Configurazione della barra strumenti e dei pulsanti di CKEditor.

en: A brief description of your block.
it: Una breve descrizione del tuo blocco.

en: Updates for: @module_list
it: Aggiornamenti per: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: The comment author's email address.
it: Indirizzo e-mail dell'autore del commento.

en: (upscaling allowed)
it: (Ingrandimento consentito)

en: First page
it: Prima pagina

en: The time that the user was last edited.
it: Data e ora nella quale il profilo dell'utente è stato modificato l'ultima volta.

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: The username of the content author.
it: Nome utente dell'autore del contenuto.

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Version: @module-version
it: Versione: @module-version

en: Requires: @module-list
it: Richiede: @module-list

en: Required by: @module-list
it: Richiesto da: @module-list

en: Installation tasks
it: Attività di installazione

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
it: Nome macchina: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
it[0]: La seguente motivazione impedisce la disinstallazione di @module.module_name:
it[1]: Le seguenti motivazioni impediscono la disinstallazione di @module.module_name:

en: width @data.width
it: larghezza @data.width

en: height @data.height
it: altezza @data.height
