Substitutoo (1.0.0) - en to ja translation catalogue (171 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: On
ja: オン

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Time
ja: 時間

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: n/a
ja: 利用不可

en: Email
ja: メール

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Created
ja: 作成

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Page
ja: ページ

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Up
ja: 上へ

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: System
ja: システム

en: Address:
ja: 住所:

en: Owner
ja: 所有者

en: Forum
ja: フォーラム

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Banner
ja: バナー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Duration
ja: 期間

en: Notifications
ja: 通知

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Change
ja: 変更

en: Source
ja: ソース

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: Start Time
ja: 開始時間

en: End Time
ja: 終了時間

en: Installed
ja: インストール済み

en: Changed
ja: 変更済

en: New
ja: 新

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Tabs
ja: タブ

en: Next page
ja: 次ページ

en: Assign
ja: 割り当て

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Copyright
ja: 著作権

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Content bottom
ja: ボットムコンテンツ

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: Notification
ja: 通知

en: original
ja: オリジナル

en: Dates
ja: 日付

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Locations
ja: 場所

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Pagination
ja: ページ送り

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: The name of the shortcut.
ja: ショートカットの名前。

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Current page
ja: カレントページ

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: The comment author's name.
ja: コメント投稿者の名前。

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Toolbar configuration
ja: ツールバーの構成

en: Available buttons
ja: 利用可能なボタン

en: Active toolbar
ja: アクティブツールバー

en: The user ID of the comment author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: The comment author's home page address.
ja: コメント投稿者のホームページアドレス。

en: The comment author's hostname.
ja: コメント投稿者のホスト名。

en: The time that the comment was created.
ja: コメントが作成された時間。

en: The time that the comment was last edited.
ja: コメントが最後に編集された時間。

en: no version
ja: バージョンなし

en: Missing translations for:
ja: 見つからない翻訳:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ja[0]: 1 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません
ja[1]: @count 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ja: ボタンを<em>アクティブツールバー</em>へ移動させると有効になり、<em>利用可能なボタン</em>へ移動させると無効になります。マウスやキーボードの矢印キーでボタンを移動させることができます。ツールバーグループの名前は、スクリーンリーダー利用者のサポートのために提供します。空のツールバーグループは、保存の際に削除されます。

en: Button divider
ja: ボタンディバイダー

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ja: CKEditor ツールバーとボタンの設定。

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: Updates for: @module_list
ja: 下記の更新: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: Book outline for @book.title
ja: @book.title のブックアウトライン

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: The comment author's email address.
ja: コメント投稿者のメールアドレス。

en: (upscaling allowed)
ja: (アップスケール許可)

en: First page
ja: 先頭ページ

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Page @items.current
ja: @items.current ページ

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: By @author @time ago
ja: @author が @time 前に投稿

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: width @data.width
ja: 横幅 @data.width

en: height @data.height
ja: 高さ @data.height

en: Divider
ja: 区切り線

en: random between -@degrees° and @degrees°
ja: -@degrees° から @degrees° の間でランダム

en: General System Information
ja: システム全体の情報

en: Create new media
ja: メディアの作成
