Substitutoo (1.0.0) - en to sv translation catalogue (163 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Content
sv: Innehåll

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: On
sv: På

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Download
sv: Ladda ned

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: None
sv: Ingen

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Time
sv: Tid

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Email
sv: E-post

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page
sv: Sida

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Web Server
sv: Webbserver

en: Database
sv: Databas

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Published
sv: Publicerad

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: URL alias
sv: URL-alias

en: API Key
sv: API-nyckel

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Authored by
sv: Författad av

en: Up
sv: Upp

en: Plain text
sv: Ren text

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Owner
sv: Ägare

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Change
sv: Ändra

en: Source
sv: Källa

en: Topics
sv: Ämnen

en: Posts
sv: Inlägg

en: Installed
sv: Installerad

en: Changed
sv: Ändrad

en: New
sv: Ny

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Tabs
sv: Flikar

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Reason
sv: Orsak

en: Assign
sv: Tilldela

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Headline
sv: Rubrik

en: Content bottom
sv: Innehåll längst ned

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Notification
sv: Avisering

en: original
sv: ursprunglig

en: Dates
sv: Datum

en: Assignment
sv: Uppdrag

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Click
sv: Klicka

en: Locations
sv: Platser

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Content Above
sv: Innehåll Över

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Pagination
sv: Paginering

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Footer Bottom
sv: Sidfot Nederst

en: All content
sv: Allt innehåll

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: The name of the shortcut.
sv: Namnet på genvägen.

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Footer Top
sv: Sidfot Topp

en: Subscribe to @title
sv: Prenumerera på @title

en: Text Formats
sv: Textformat

en: The comment author's name.
sv: Namnet på kommentarens författare.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Last Cron Run
sv: Senaste körningen av schemalagda aktiviteter

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Drupal Version
sv: Version av Drupal

en: Mobile Menu
sv: Mobilmeny

en: Toolbar configuration
sv: Verktygskonfiguration

en: Available buttons
sv: Tillgängliga knappar

en: Active toolbar
sv: Aktiv verktygsrad

en: The user ID of the comment author.
sv: Författarens användar-ID för kommentaren.

en: The comment author's home page address.
sv: Författarens hemsidesadress för kommentaren.

en: The comment author's hostname.
sv: Författarens värdnamn för kommentaren.

en: The time that the comment was created.
sv: Tidpunkten som kommentaren skapades.

en: The time that the comment was last edited.
sv: Tidpunkten då kommentaren senast redigerades.

en: no version
sv: ingen version

en: Missing translations for:
sv: Saknar översättningar för:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
sv[0]: Saknar översättningar för ett projekt
sv[1]: Saknar översättningar för @count projekt

en: The time that the node was last edited.
sv: Tidpunkten för när noden senast redigerades.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: The time that the term was last edited.
sv: Tiden då termen senast redigerades.

en: A brief description of your block.
sv: En kort beskrivning av ditt block.

en: Organization ID
sv: Organisations ID

en: Updates for: @module_list
sv: Uppdateringar för: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create_content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Book traversal links for
sv: Genomkorsande boklänkar för

en: First page
sv: Första sidan

en: Page @items.current
sv: Sida @items.current

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: By @author @time ago
sv: Av @author @time sedan

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Requires: @module-list
sv: Kräver: @module-list

en: Required by: @module-list
sv: Krävs av: @module-list

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
sv: Maskinläsbart namn: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
sv[0]: @module.module_name kan inte avinstalleras på grund av följande anledning:
sv[1]: @module.module_name kan inte avinstalleras på grund av följande anledningar:

en: width @data.width
sv: bredd @data.width

en: height @data.height
sv: höjd @data.height

en: Go to page @key
sv: Gå till sida @key

en: The date and time that the content was created.
sv: Datum och tid då innehållet skapades.
