Substitutoo (1.0.0) - en to th translation catalogue (105 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: หัวข้อ

en: Status
th: สถานะ

en: Delete
th: ลบ

en: Type
th: ประเภท

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: On
th: เปิด

en: Homepage
th: หน้าหลัก

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: Release notes
th: เอกสารกำกับรุ่น

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: None
th: ไม่มี

en: Link
th: ลิงค์

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: Go to parent page
th: ไปหน้าแม่

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: ID
th: ไอดี

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Email
th: อีเมล

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Last post
th: กระทู้ล่าสุด

en: Add content
th: เพิ่มเนื้อหา

en: Breadcrumb
th: การแสดงเส้นทาง

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Off
th: ปิด

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: URL alias
th: เป็นการกำหนด URL เฉพาะให้กับธีม

en: N/A
th: ไม่มี

en: Authored by
th: โพสต์โดย

en: Up
th: ขึ้น

en: Start Date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: System
th: ระบบ

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Forum
th: กระดานสนทนา

en: Add new comment
th: แสดงความเห็น

en: Banner
th: ตราสินค้า

en: Uninstall
th: ลบโมดูล

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Authored on
th: โพสต์เมื่อ

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: Topics
th: หัวเรื่อง

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: Installed
th: ติดตั้ง

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: ‹ Previous
th: ‹ previous

en: Next ›
th: next ›

en: Go to first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: URL path settings
th: การตั้งค่าพาธสำหรับ URL

en: Dashboard
th: หน้าหลัก

en: Language settings
th: ตั้งค่าภาษา

en: No modules are available to uninstall.
th: ไม่มีโมดูลที่สามารถลบได้

en: Includes: %includes
th: รวมถึง: %includes

en: « First
th: « first

en: Last »
th: last »

en: Sort descending
th: เรียงลำดับจากมากไปน้อย

en: Sort ascending
th: เรียงลำดับจากน้อยไปมาก

en: Sidebar First
th: แถบข้างแรก

en: All content
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Machine name:
th: ชื่อเครื่อง:

en: The name of the shortcut.
th: ชื่อของทางลัด

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Text Formats
th: รูปแบบข้อความ

en: Sidebar Second
th: แถบข้างที่สอง

en: The comment author's name.
th: ชื่อผู้โพสต์ความคิดเห็น

en: Toolbar configuration
th: การกำหนดค่าแถบเครื่องมือ

en: Available buttons
th: ปุ่มที่พร้อมใช้งาน

en: Active toolbar
th: แถบเครื่องมือที่ใช้งาน

en: The user ID of the comment author.
th: รหัสผู้ใช้งานของชื่อผู้เขียนความคิดเห็น

en: The comment author's home page address.
th: ที่อยู่ของโฮมเพจของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The comment author's hostname.
th: ชื่อโฮสต์ของผู้เขียนข้อคิดเห็น

en: The time that the comment was created.
th: เวลาที่แสดงความคิดเห็น

en: The time that the comment was last edited.
th: เวลาที่ความคิดเห็นถูกแก้ไขครั้งสุดท้าย

en: Missing translations for:
th: แปลที่ขาดหายไป:

en: The time that the node was last edited.
th: เวลาที่โหนดถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: Last saved
th: บันทึกล่าสุด

en: Not saved yet
th: ยังไม่ได้บันทึกไว้

en: The time that the term was last edited.
th: เวลาที่คำถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
th: ย้ายปุ่มไป<em>แถบเครื่องมือที่ใช้งาน</em>เพื่อเปิดใช้งาน, หรือเข้ามาในรายการ <em>ปุ่มที่พร้อมใช้งาน</em> เมื่อต้องการปิดใช้งาน.ปุ่มอาจจะถูกย้ายด้วยเมาส์หรือแป้นพิมพ์ลูกศรชื่อกลุ่มแถบเครื่องมือที่มีไว้เพื่อสนับสนุนผู้ใช้โปรแกรมอ่านหน้าจอ.กลุ่มแถบเครื่องมือที่ว่างเปล่าจะถูกลบออกเมื่อบัน​​ทึก

en: Button divider
th: แบ่งปุ่ม

en: CKEditor toolbar and button configuration.
th: CKEditor แถบเครื่องมือและการกำหนดค่าปุ่ม

en: A brief description of your block.
th: คำอธิบายโดยย่อของบล็อกของคุณ

en: Updates for: @module_list
th: แก้ไขเพื่อ : @module_list

en: The comment author's email address.
th: ที่อยู่อีเมลของผู้เขียนความคิดเห็น

en: First page
th: หน้าแรก

en: The time that the user was last edited.
th: เวลาที่ผู้ใช้ถูกแก้ไขครั้งล่าสุด

en: The username of the content author.
th: ชื่อผู้ใช้งานของผู้เขียนเนื้อหา
