Substitutoo (1.0.0) - en to tr translation catalogue (165 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Subject
tr: Konu

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: On
tr: Açık

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: None
tr: Hiçbiri

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Time
tr: Zaman

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Authored by
tr: Yazan

en: Up
tr: Yukarı

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: System
tr: Sistem

en: Owner
tr: Sahibi

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Duration
tr: Süre

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Change
tr: Değiştir

en: Source
tr: Kaynak

en: Topics
tr: Konular

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Installed
tr: Kurulu

en: Changed
tr: Değişti

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Reason
tr: Sebep

en: Assign
tr: Ata

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Content bottom
tr: İçeriğin altında

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: original
tr: orijinal

en: Dates
tr: Tarihler

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Locations
tr: Konumlar

en: Dashboard
tr: Pano

en: Content Above
tr: Yukarıdaki İçerik

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: Last checked: @time ago
tr: Son kontrol: @time önce

en: Last checked: never
tr: Son kontrol: hiçbir zaman

en: Includes: %includes
tr: Kapsamı: %includes

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Footer Bottom
tr: Altbilgi Altı

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Footer Top
tr: Altbilgi Üst

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Toolbar configuration
tr: Araç çubuğu yapılandırması

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: Active toolbar
tr: Etkin araç çubuğu

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Missing translations for:
tr: Şunun için çeviri eksik:

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: The time that the term was last edited.
tr: Terimin son düzenlendiği zaman.

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
tr: Bir düğmeyi etkinleştirmek için <em>Etkin araç çubuğuna</em> ya da devre dışı bırakmak için <em>Kullanılabilir düğmelera</em> taşıyın. Düğmeler fareyle veya klavye ok tuşlarıyla taşınabilir. Ekran okuyucu kullanıcılarını desteklemek için araç çubuğu grup adları sağlanır. Boş araç çubuğu grupları kaydetme sırasında kaldırılır.

en: Button divider
tr: Düğme ayırıcı

en: CKEditor toolbar and button configuration.
tr: CKEditor araç çubuğu ve düğme yapılandırması.

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: Updates for: @module_list
tr: @module_list için güncellemeler

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: The comment author's email address.
tr: Yorum yazarının e-posta adresi.

en: (upscaling allowed)
tr: (yukarı ölçeklemeye izin verilir)

en: First page
tr: İlk sayfa

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Version: @module-version
tr: Sürüm: @module-version

en: Requires: @module-list
tr: Gereken: @module-list

en: Required by: @module-list
tr: Gerektiren: @module-list

en: Installation tasks
tr: Kurulum görevleri

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: width @data.width
tr: @data.width genişlik

en: height @data.height
tr: @data.height yükseklik

en: Divider
tr: Bölücü

en: random between -@degrees° and @degrees°
tr: -@degrees° ila @degrees° arasında rastgele

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri

en: Go to page @key
tr: @key. sayfaya git

en: Create new media
tr: Yeni medya oluştur

en: The time that the content block was last edited.
tr: İçerik bloğunun en son düzenlendiği zaman.
