Substitutoo (1.0.0) - en to uk translation catalogue (192 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: On
uk: Увімкнено

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: Release notes
uk: Примітки до випуску

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: None
uk: Немає

en: Link
uk: Посилання

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to parent page
uk: Перейти на батьківську сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Time
uk: Час

en: Add
uk: Додати

en: View
uk: Перегляд

en: Updated
uk: Оновлено

en: n/a
uk: н/д

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Last post
uk: Останній допис

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Web Server
uk: Веб-сервер

en: Database
uk: База даних

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: URL alias
uk: URL-синонім

en: N/A
uk: Н/Д

en: Authored by
uk: Автор

en: Up
uk: Вгору

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: System
uk: Система

en: Address:
uk: Адреса:

en: Owner
uk: Власник

en: Forum
uk: Форум

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Banner
uk: Банер

en: Uninstall
uk: Видалити

en: Duration
uk: Тривалість

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Add User
uk: Додати користувача

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Change
uk: Змінити

en: Source
uk: Джерело

en: Topics
uk: Теми

en: Posts
uk: Дописи

en: Start Time
uk: Час початку

en: End Time
uk: Час закінчення

en: Installed
uk: Встановлено

en: Availability
uk: Доступність

en: Changed
uk: Змінено

en: New
uk: Нові

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Run
uk: Виконати

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Reason
uk: Підстава

en: Assign
uk: Призначити

en: Go to first page
uk: До першої сторінки

en: Go to last page
uk: До останньої сторінки

en: Descriptions
uk: Описи

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Copyright
uk: Авторські права

en: URL path settings
uk: Налаштування шляху URL

en: Headline
uk: Заголовок

en: Content bottom
uk: Вміст знизу

en: Memory limit
uk: Обмеження пам'яті

en: Notification
uk: Сповіщення

en: original
uk: оригінал

en: Dates
uk: Дати

en: Assignment
uk: Призначення

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Click
uk: Клац

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Content Above
uk: Вміст зверху

en: Language settings
uk: Налаштування мови

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: No modules are available to uninstall.
uk: Доступні для видалення модулі відсутні.

en: Last checked: @time ago
uk: Остання перевірка: @time тому

en: Last checked: never
uk: Остання перевірка: ніколи

en: Includes: %includes
uk: Містить: %includes

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Sort descending
uk: Впорядкування за спаданням

en: Sort ascending
uk: Впорядкування за зростанням

en: Footer Bottom
uk: Низ нижнього колонтитула

en: Sidebar First
uk: Перша бічна панель

en: All content
uk: Всі матеріали

en: Machine name:
uk: Машинна назва:

en: Employee
uk: Співробітник

en: Main Menu
uk: Головне Меню

en: view actual size
uk: дивитись фактичний розмір

en: The name of the shortcut.
uk: Назва швидкої кнопки.

en: Includes:
uk: Містить:

en: Enabled: %includes
uk: Увімкнені: %includes

en: Disabled: %disabled
uk: Вимкнені: %disabled

en: Prompt
uk: Нагадування

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Footer Top
uk: Верх нижнього колонтитула

en: Subscribe to @title
uk: Підписка на @title

en: Text Formats
uk: Формати тексту

en: Sidebar Second
uk: Друга бічна панель

en: The comment author's name.
uk: Ім'я автора коментаря.

en: Display | Displays
uk[0]: Відображення
uk[1]: Відображення
uk[2]: Відображення

en: Last Cron Run
uk: Останній запуск крону

en: Activity Log
uk: Журнал активності

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Last page
uk: Остання сторінка

en: Drupal Version
uk: Версія Друпал

en: Mobile Menu
uk: Мобільне меню

en: Toolbar configuration
uk: Конфігурація панелі інструментів

en: Available buttons
uk: Доступні кнопки

en: Active toolbar
uk: Активна панель інструментів

en: The user ID of the comment author.
uk: Ідентифікатор користувача, що має автор коментаря.

en: The comment author's home page address.
uk: Адреса домашньої сторінки автора коментаря.

en: The comment author's hostname.
uk: Назва хоста автора коментаря.

en: The time that the comment was created.
uk: Час, коли коментар був створений.

en: The time that the comment was last edited.
uk: Час, коли коментар був відредагований востаннє.

en: no version
uk: немає версії

en: Missing translations for:
uk: Відсутні переклади для:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
uk[0]: Відсутні переклади для @count проєкту
uk[1]: Відсутні переклади для @count проєктів
uk[2]: Відсутні переклади для @count проєктів

en: The time that the node was last edited.
uk: Час останнього редагування матеріалу.

en: Last saved
uk: Остання зміна

en: Not saved yet
uk: Ще не збережено

en: The time that the term was last edited.
uk: Час останнього редагування терміна.

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
uk: Щоб увімкнути кнопку, перенесіть її на <em>Активну панель інструментів</em>, або у список <em>Доступні кнопки</em> щоб зробити її неактивною. Кнопки можна переносити за допомогою миші або клавіш стрілок клавіатури. Назви груп панелей інструментів існують для підтримки користувачів, що використовують зчитувачі екранів. Порожні групи панелей інструментів будуть видалені після збереження.

en: Button divider
uk: Розділювач кнопок

en: CKEditor toolbar and button configuration.
uk: Конфігурація панелі інструментів і кнопок CKEditor.

en: A brief description of your block.
uk: Короткий опис вашого блоку.

en: Updates for: @module_list
uk: Оновлення для: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
uk: Жодного типу матеріалу поки не створено. Щоб додати новий тип матеріалу, відвідайте сторінку <a href="@create_content">створення типів матеріалу</a>.

en: Book outline for @book.title
uk: Підшивка книг для @book.title

en: Book traversal links for
uk: Книжкові перехресні посилання для

en: The comment author's email address.
uk: Електронна адреса автора коментаря.

en: (upscaling allowed)
uk: (збільшення масштабу дозволено)

en: First page
uk: Перша сторінка

en: The time that the user was last edited.
uk: Час коли користувача востаннє редагували.

en: Page @items.current
uk: Сторінка @items.current

en: The username of the content author.
uk: Ім'я користувача автора матеріалу.

en: By @author @time ago
uk: Створено @author @time тому

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Version: @module-version
uk: Версія: @module-version

en: Requires: @module-list
uk: Потребує: @module-list

en: Required by: @module-list
uk: Необхідний для: @module-list

en: Installation tasks
uk: Інсталяційні завдання

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
uk: Машинна назва: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
uk[0]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступної причини:
uk[1]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:
uk[2]: Модуль @module.module_name неможливо деінсталювати з наступних причин:

en: width @data.width
uk: ширина @data.width

en: height @data.height
uk: висота @data.height

en: Divider
uk: Розділювач

en: random between -@degrees° and @degrees°
uk: випадкове значення між -@degrees° та @degrees°

en: General System Information
uk: Основні відомості про систему

en: Go to page @key
uk: Перейти на сторінку @key

en: Create new media
uk: Створити нове медіа

en: The time that the content block was last edited.
uk: Час останнього редагування цього блоку вмісту.

en: The date and time that the content was created.
uk: Дата й час створення матеріалу.
