Superfish (8.x-1.9) - en to pt translation catalogue (146 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: enabled
pt: ativado

en: disabled
pt: desativado

en: Disable
pt: Desabilitar

en: More
pt: Mais

en: None
pt: Nenhum

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Example
pt: Exemplo

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: White
pt: Branco

en: Style
pt: Estilo

en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: Examples
pt: Exemplos

en: Blue
pt: Azul

en: Expand
pt: Expandir

en: empty
pt: vazio

en: Black
pt: Preto

en: Path levels
pt: Níveis de caminhos

en: Not supported
pt: Não Suportado

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: Recommended
pt: Recomendado

en: Select a type
pt: Selecione um tipo

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Levels
pt: Níveis

en: Menu type
pt: Tipo de menu

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Slide-in effect
pt: Efeito Slide-in

en: Mouse delay
pt: Atraso do mouse

en: Drop shadows
pt: Exibir sombras

en: Coffee
pt: Coffe

en: Collapse
pt: Encolher

en: Superfish plugins
pt: Bibliotecas do Superfish

en: Relocates sub-menus when they would otherwise appear outside the browser window area.
pt: Reposicione os submenus caso fossem aparecer fora da área da janela do navegador.

en: Could be partial or complete. (Asterisk separated)
pt: Pode se parcial ou completo. (Separado por asterisco)

en: <strong>Supersubs</strong> makes it possible to define custom widths for your menus.
pt: O <strong>Supersubs</strong> permite definir largura de menus personalizadas dos seus menus.

en: Enable Supersubs for this menu.
pt: Ativar o Supersubs para este menu.

en: Multi-column sub-menus
pt: Submenus multicoluna

en: Enable multi-column sub-menus.
pt: Ativar submenus multicoluna.

en: Start from depth
pt: Iniciar de baixo

en: Hyperlinks
pt: Links

en: Custom classes
pt: Classes personalizadas

en: For the main UL
pt: Classes para o UL raiz

en: For the list items
pt: Classes para os elementos de lista (li)

en: For the hyperlinks
pt: Classes para os links (a)

en: Superfish library
pt: Biblioteca Superfish

en: Take "Expanded" option into effect.
pt: Coloca a opção "Expandido" em funcionamento.

en: The speed of the animation either in <strong>milliseconds</strong> or pre-defined values (<strong>slow, normal, fast</strong>).
pt: A velocidade da animação em <strong>milissegundos</strong> ou valores predefinidos (<strong>slow, normal, fast</strong>).

en: The delay in <strong>milliseconds</strong> that the mouse can remain outside a sub-menu without it closing.
pt: O atraso em <strong>milisegundos</strong> que o mouse pode ficar fora do submenu sem fechá-lo.

en: Minimum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units.
pt: Largura mínima para os submenus, em unidade <strong>em</strong>.

en: Maximum width for sub-menus, in <strong>em</strong> units.
pt: Largura máxima para os submenus, em unidade <strong>em</strong>.

en: The depth of the first instance of multi-column sub-menus.
pt: A profundidade da primeira instância de submenus multi-colunas.

en: (Space separated, without dots)
pt: (Separados por espaço, sem pontos)

en: Insert hyperlink descriptions ("title" attribute) into hyperlink texts.
pt: Adicionas descrições de links (atributo "title") nos textos dos links.

en: The first click on a parent hyperlink shows its children and the second click opens the hyperlink.
pt: O primeiro clique em um link superior exibe seus subitens e o segundo clique abre o link.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu.
pt: Habilitar o jQuery sf-Touchscreen para este menu.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>window width</strong>.
pt: Ativar a biblioteca jQuery sf-Touchscreen para este menu depende da <strong>largura da janela</strong> do navegador do usuário.

en: Enable jQuery sf-Touchscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>user agent</strong>.
pt: Ativar a biblioteca jQuery sf-Touchscreen para este menu depende do <strong>User-Agent</strong> do navegador do usuário.

en: Window width settings
pt: Configurações de largura da janela

en: sf-Touchscreen will be enabled only if the width of user's Web browser window is smaller than the below value.
pt: O sf-Touchscreen será ativado somente se a largura da janela do navegador do usuário for menor que o valor abaixo informado.

en: Please note that in most cases such a meta tag is necessary for this feature to work properly:
pt: Observe que na maioria dos casos a tag meta abaixo é necessária para esse recurso funcionar corretamente:

en: Also known as "Breakpoint".
pt: Também conhecido como "Breakpoint".

en: User agent settings
pt: Configurações do User-Agent

en: Use the pre-defined list of the <strong>user agents</strong>.
pt: Use a lista pré-definida de <strong>User-Agents</strong>.

en: Use the custom list of the <strong>user agents</strong>.
pt: Usar a lista customizada de <strong>User-Agents</strong>.

en: Custom list of the user agents
pt: Lista customizada de User-Agents

en: <strong>User agent</strong> detection method
pt: Método de identificação do <strong>User-Agent</strong>

en: Client-side (JavaScript)
pt: Cliente (JavaScript)

en: Server-side (PHP)
pt: Servidor (PHP)

en: <strong>sf-Smallscreen</strong> provides small-screen compatibility for your menus.
pt: <strong>sf-Smallscreen</strong> fornece compatibilidade para telas pequenas para seus menus.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu.
pt: Ativar a biblioteca jQuery sf-Smallscreen para este menu.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>window width</strong>.
pt: Ativar a biblioteca jQuery sf-Smallscreen para este menu depende da <strong>largura da janela</strong> do navegador do usuário.

en: Enable jQuery sf-Smallscreen plugin for this menu depending on the user's Web browser <strong>user agent</strong>.
pt: Ativar a biblioteca jQuery sf-Smallscreen para este menu depende do <strong>User-Agent</strong> do navegador do usuário.

en: sf-Smallscreen will be enabled only if the width of user's Web browser window is smaller than the below value.
pt: O sf-Smallscreen será ativado somente se a largura da janela do navegador do usuário for menor que o valor abaixo.

en: &lt;select&gt; settings
pt: Configurações para &lt;select&gt

en: &lt;select&gt; title
pt: Título do &lt;select&gt

en: By default the first item in the &lt;select&gt; element will be the name of the parent menu or the title of this block, you can change this by setting a custom title.
pt: Por padrão, o primeiro item do elemento &lt;select&gt; será o nome do menu superior ou o título deste bloco. Você pode alterar este comportamento definindo um título customizado.

en: Makes pre-selected the item linked to the active page when the page loads.
pt: Seleciona previamente o item conectado a página ativa quando a página é carregada.

en: Copy the main &lt;ul&gt; classes to the &lt;select&gt;.
pt: Copia as classes principais &lt;ul&gt; para o &lt;select&gt;.

en: Exclude these classes from the &lt;select&gt; element
pt: Exclui estas classes do elemento &lt;select&gt;

en: Comma separated
pt: Separado por vírgulas

en: Copy the hyperlink classes to the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;.
pt: Copia as classes de link para os elementos &lt;option&gt; do &lt;select&gt;.

en: Exclude these classes from the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;
pt: Exclui essas classes dos elementos &lt;option&gt; do &lt;select&gt;

en: Include these classes in the &lt;select&gt; element
pt: Inclui essas classes no elemento &lt;select&gt;

en: Include these classes in the &lt;option&gt; elements of the &lt;select&gt;
pt: Inclui essas classes nos elementos &lt;option&gt; do &lt;select&gt;

en: The amount of sub-menu levels that will be included in the multi-column sub-menu.
pt: A quantidade de níveis de submenus que serão adicionados no submenu multi-coluna.

en: By enabling this option, only parent menu items with <em>Expanded</em> option enabled will have their submenus appear.
pt: Ativando esta opção, somente itens de menu com a opção <em>Exibir expandido</em> habilitada terão seus submenus exibidos.

en: jQuery Easing plugin is not installed.
pt: A biblioteca jQuery Easing não está instalada.

en: Maximum number of levels
pt: Número máximo de níveis

en: Unknown version
pt: Versão desconhecida

en: Inaccessible
pt: Inacessível

en: In order to use Superfish, go to the <a href="@block">Block layout</a> page and use any of the "Place block" buttons to create a Superfish block.
pt: Para usar o Superfish, acesse a página <a href="@block">Layout de blocos</a> e use qualquer botão "Colocar bloco" para criar um bloco do Superfish.

en: Superfish library is missing. Please refer to the <a href="@documentation">plugin documentation</a> for how you can fix this issue; Once done, go to the <a href="@block">Block layout</a> page and use any of the "Place block" buttons to create a Superfish block.
pt: A biblioteca Superfish não foi encontrada. Por favor, consulte a <a href="@documentation">documentação da biblioteca</a> para corrigir este problema. Após corrigir, vá para a página <a href="@block">Layout de blocos</a> e use qualquer um dos botões "Colocar bloco" para criar um bloco do Superfish.

en: Adds jQuery Superfish plugin to menu blocks.
pt: Adiciona a biblioteca jQuery Superfish aos blocos de menu.

en: Add arrows to parent menus
pt: Adicionar setas nos menus superiores

en: <strong>sf-Touchscreen</strong> provides touchscreen compatibility.
pt: O <strong>sf-Touchscreen</strong> fornece compatibilidade com telas de toque.

en: Using this plugin, the first click or tap will expand the sub-menu, here you can choose what a second click or tap should do.
pt: Usando esta biblioteca, o primeiro clique ou toque expande o submenu. Aqui você pode escolher o que o segundo clique ou toque deve fazer.

en: Opening the parent menu item link on the second tap.
pt: Abrindo o link do item superior no segundo toque.

en: Hiding the sub-menu on the second tap.
pt: Escondendo o submenu no segundo toque.

en: Hiding the sub-menu on the second tap, adding cloned parent links to the top of sub-menus as well.
pt: Escondendo o submenu no segundo toque e também adicionando links superiores clonados ao topo de submenus.

en: Convert the menu to a &lt;select&gt; element.
pt: Converte o menu para o elemento &lt;select&gt;.

en: Convert the menu to an accordion menu.
pt: Converte o menu para um menu accordion.

en: Add <em>selected</em> attribute to the &lt;option&gt; element with the class <strong>active</strong> .
pt: Adiciona o atributo <em>selected</em> no elemento &lt;option&gt; com a classe <strong>active</strong> .

en: Accordion settings
pt: Configurações para Accordion

en: Accordion menu title
pt: Título do menu accordion

en: By default the caption of the accordion toggle switch will be the name of the parent menu or the title of this block, you can change this by setting a custom title.
pt: Por padrão o título do botão de ativação/desativação do accordion será o nome do menu superior ou o título deste bloco. Você pode mudar este comportamento definindo um título.

en: Accordion button type
pt: Tipo do botão Accordion

en: Use parent menu items as buttons.
pt: Usar itens do menu superior como botões.

en: Use parent menu items as buttons, add cloned parent links to sub-menus as well.
pt: Usar itens de menu superior como botões e adicionar links superiores clonados aos submenus.

en: Create new links next to parent menu item links and use them as buttons.
pt: Criar novos links próximo para links de itens do menu superior e usá-los como botões.

en: Add cloned parent links to the top of sub-menus.
pt: Adicionar links superiores clonados no topo dos submenus.

en: Disable hyperlink descriptions ("title" attribute)
pt: Desativa as descrições dos links (atributo "title")

en: Please download the Superfish library from :url.
pt: Por favor faça download da biblioteca Superfish em :url.

en: The Superfish library requires an update. You can find the update instructions on :url.
pt: A biblioteca Superfish requer atualização. Você pode encontrar instruções de atualização na :url.

en: Horizontal (single row)
pt: Horizontal (linha simples)

en: Horizontal (double row)
pt: Horizontal (linha dupla)

en: Vertical (stack)
pt: Vertical (empilhado)

en: Change this setting <strong>only and only</strong> if you are <strong>totally sure</strong> of what you are doing.
pt: Altere esta configuração <strong>somente, e se</strong> você tem <strong>certeza total</strong> do que está fazendo.

en: The amount of sub-menu levels that remain open or are restored using the ".active-trail" class.
pt: A quantidade de níveis de submenu que são mantidos abertos ou restaurados ao usar a classe ".active-trail".

en: About Superfish
pt: Sobre o Superfish

en: <a href="@url_module">Superfish module</a> integrates <a href="@url_library">jQuery Superfish</a> plugin to your Drupal menu blocks. Please refer to the module <a href="@url_documentation">documentation</a> for more information.
pt: O módulo <a href="@url_module">Superfish</a> integra a biblioteca <a href="@url_library">jQuery Superfish</a> nos blocos de menu do Drupal. Por favor, consulte a <a href="@url_documentation">documentação</a> do módulo para mais informações.

en: The plugin provides a handful number of animation effects, they can be used by uploading the 'jquery.easing.js' file to the libraries directory within the 'easing' directory (for example: libraries/easing/jquery.easing.js). Refresh this page after the plugin is uploaded, this will make more effects available in the above list.
pt: Esta biblioteca fornece uma variedade de efeitos de animação, que podem ser utilizados enviando o arquivo 'jquery.easing.js' para o diretório de bibliotecas (por exemplo: libraries/easing/jquery.easing.js). Atualize esta página após carregar a biblioteca. Isso adicionará mais efeitos na lista acima.

en: UA string of the current Web browser:
pt: Valor do User-Agent do seu navegador:

en: Please refer to the Superfish module documentation for how you should setup multi-column sub-menus.
pt: Por favor, consulte a documentação do módulo Supefish para configurar um submenu multicoluna.

en: Add item depth classes to menu items and their hyperlinks.
pt: Adiciona classes de profundidade para itens de menu e seus links.

en: Unacceptable value entered for the "Animation speed" option.
pt: Valor inválido para a opção "Velocidade da animação".

en: Unacceptable value entered for the "Mouse delay" option.
pt: Valor inválido para a opção "Atraso de fechamento".

en: "sfTouchscreen Breakpoint" option cannot be empty.
pt: A opção "sfTouchscreen Breakpoint" não pode ser vazia.

en: Unacceptable value enterd for the "sfTouchscreen Breakpoint" option.
pt: Valor inválido para a opção "sfTouchscreen Breakpoint".

en: List of the touch-screen user agents cannot be empty.
pt: A lista de User-Agents para o sf-Touchscreen não pode ser vazia.

en: "sfSmallscreen Breakpoint" option cannot be empty.
pt: A opção "sfSmallscreen Breakpoint" não pode ser vazia.

en: Unacceptable value entered for the "sfSmallscreen Breakpoint" option.
pt: Valor inválido para a opção "sfSmallscreen Breakpoint".

en: List of the small-screen user agents cannot be empty.
pt: A lista de User-Agents para o sf-Smallscreen não pode ser vazia.

en: Unacceptable value entered for the "Supersubs minimum width" option.
pt: Valor inválido para a opção "Largura mínima para os submenus".

en: Unacceptable value entered for the "Supersubs maximum width" option.
pt: Valor inválido para a opção "Largura máxima para os submenus".

en: Supersubs "maximum width" has to be bigger than the "minimum width".
pt: O valor de "Largura máxima para os submenus" precisa ser maior que o valor de "Largura mínima para os submenus".

en: If there was no Superfish block in the "Place block" form, go to the <a href="@performance">Performance</a> page and clear the cache once.
pt: Se não houver blocos do Superfish disponíveis em "Colocar bloco", vá para a página <a href="@performance">Desempenho</a> e limpe os caches.

en: Installed; at @location
pt: Instalado em @location

en: Cannot access the Superfish library directory; perhaps because its permissions and/or ownership are not set up correctly.
pt: Não foi possível acessar o diretório da biblioteca Superfish; talvez porque suas permissões e/ou proprietário não estejam definidos corretamente.

en: Cannot determine the version of your Superfish library.
pt: Não foi possível determinar a versão da biblioteca Superfish.

en: Expand all items
pt: Expandir todos os itens
