SVG Image Field (2.3.6) - en to tr translation catalogue (39 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Content
tr: İçerik

en: File
tr: Dosya

en: Image
tr: Resim

en: Image settings
tr: Görsel ayarları

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: About
tr: Hakkında

en: Uses
tr: Kullanım

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
tr: Eğer hiç resim yüklenmezse, görüntülenirken bu resim kullanılacaktır.

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: <em>Title</em> field required
tr: <em>Başlık</em> alanı zorunludur

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
tr: Herhangi bir görsel yüklenmemişse bu görsel görüntülenir ve alanın varsayılan görselinin yerine geçer.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
tr: Görselin 'alt' özniteliği için, alternatif görsel metni.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
tr: Görselin 'title' özniteliği için, görsel başlığı metni.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
tr: Görsel yüklenmediğinde gösterilecek görsel.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucular, arama motorları tarafından ve görsel yüklenemediğinde kullanılır.

en: Enable Alt field
tr: Alternatif alanı etkinleştir

en: Alt field required
tr: Alternatif alanı zorunludur

en: Enable Title field
tr: Başlık alanını etkinleştir

en: Title field required
tr: Başlık alanı zorunludur

en: Image field display format settings
tr: Görsel alanı gösterme biçimi ayarları

en: Making this field required is recommended.
tr: Bu alanın zorunlu hale getirilmesi önerilir.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.

en: Configuring displays and form displays
tr: Görünümleri ve form görünümlerini yapılandırma
