Drupal Symfony Mailer (1.3.0) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Subject
id: Judul

en: Remove
id: Hapus

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Test
id: uji

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Theme
id: Tema

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Mail
id: Email

en: Create
id: Buat

en: Available updates
id: Pembaruan yang tersedia

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Send
id: Kirim

en: Recipient
id: Penerima

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Entity
id: Entitas

en: User name
id: Nama pengguna

en: Account blocked
id: Akun diblokir

en: Auto-reply
id: Balasan otomatis

en: Set as default
id: Atur sebagai bawaan

en: Contact form
id: Form kontak

en: Personal contact form
id: Form kontak pribadi

en: Warnings
id: Peringatan

en: Site email address
id: Alamat email situs

en: Password recovery
id: Pemulihan sandi

en: Account activation
id: Pengaktifan akun

en: Account cancellation confirmation
id: Konfirmasi pembatalan akun

en: Import configuration
id: Konfigurasi impor

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Admin (user awaiting approval)
id: Admin (pengguna menunggu persetujuan)

en: Account created by administrator
id: Akun yang dibuat oleh administrator

en: Registration confirmation (No approval required)
id: Konfirmasi pendaftaran (Tidak diperlukan persetujuan)

en: Registration confirmation (Pending approval)
id: Konfirmasi pendaftaran (Menunggu persetujuan)

en: Account cancelled
id: Akun dibatalkan

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
id: Tidak dapat mengirim email. Hubungi administrator situs jika masalah masih berlanjut
