Syntax Highlighter (8.x-1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: Pages
it: Pagine

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Theme
it: Tema

en: Input filters
it: Filtri di input

en: print
it: stampa

en: Not installed
it: Non installato

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Enabled languages
it: Lingue abilitate

en: Installed
it: Installato

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: PHP filter
it: Filtro PHP

en: Pages or PHP code
it: Pagine o codice PHP
