Taarikh (8.x-1.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (20 entries)

en: Date format
pl: Format daty

en: Mon
pl: pon.

en: Tue
pl: wt.

en: Wed
pl: śr.

en: Thu
pl: czw.

en: Sat
pl: sob.

en: Sun
pl: ndz.

en: Date/Time
pl: Data/godzina

en: Su
pl: Ni

en: Mo
pl: Po

en: Tu
pl: Wt

en: We
pl: Śr

en: Th
pl: Cz

en: Fr
pl: Pi

en: Sa
pl: So

en: Algorithm
pl: Algorytm

en: About
pl: O stronie

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
pl: Data w polu %field jest wymagana. Prosimy wprowadzić datę w formacie %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
pl: Data pola %field jest niepoprawna. Prosimy wprowadzić datę w formacie %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
pl: Wybierz format wyświetlania daty. Pamiętaj aby ustawić odpowiedni format pola tzn. pomiń czas w polu, które ma tylko datę.
