Taarikh (8.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: Date format
pt: Formato da data

en: Fields
pt: Campos

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: Su
pt: Dom

en: Mo
pt: Seg

en: Tu
pt: Ter

en: We
pt: Qua

en: Th
pt: Qui

en: Fr
pt: Sex

en: Sa
pt: Sáb

en: About
pt: Sobre

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
pt: A data %field é obrigatória. Por favor insira uma data no formato %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
pt: A data %field é inválida. Por favor, insira uma data no formato %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
pt: Escolha um formato para exibir a data. Certifique-se de configurar um formato apropriado para o campo, ou seja, omitindo o horário de um campo que só tenha uma data.

en: Format: @display
pt: Formato: @display
