Taarikh (8.x-1.2) - en to fr translation catalogue (20 entries)

en: Date format
fr: Format de date

en: Fields
fr: Champs

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: About
fr: À propos

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
fr: La date %field est requise. Veuillez saisir une date au format %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
fr: La date %field n'est pas valide. Veuillez saisir une date au format %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fr: Choisir un format pour afficher la date. Vérifiez que le format soit approprié au champ, c'est à dire sans ajouter l'heure pour un champ ne devant contenir qu'une date.

en: Format: @display
fr: Format : @display
