Taarikh (8.x-1.2) - en to uk translation catalogue (21 entries)

en: Date format
uk: Формат дати

en: Fields
uk: Поля

en: Mon
uk: пн

en: Tue
uk: вт

en: Wed
uk: ср

en: Thu
uk: чт

en: Sat
uk: сб

en: Sun
uk: нд

en: Su
uk: нд

en: Mo
uk: пн

en: Tu
uk: вт

en: We
uk: ср

en: Th
uk: чт

en: Fr
uk: пт

en: Sa
uk: сб

en: Algorithm
uk: Алгоритм

en: About
uk: Про модуль

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
uk: Дата %field є обов'язковою. Будь ласка, введіть дату в форматі %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
uk: Дата %field неприпустима. Будь ласка, введіть дату в форматі %format.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
uk: Виберіть формат для відображення дати. Перевірте, щоб задати формат, який підходить для даного поля, тобто опускайте час для поля, яке має тільки дату.

en: Format: @display
uk: Формат: @display
