Taxonomy Access Control Lite (8.x-1.6) - en to de translation catalogue (9 entries)

en: Access control
de: Zugriffskontrolle

en: Scheme name
de: Name des Schemas

en: Settings
de: Einstellungen

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Visibility
de: Sichtbarkeit

en: Permissions
de: Berechtigungen

en: This scheme controls %perms.
de: Dieses Schema verwaltet %perms.

en: Grant permission to this user by selecting terms.  Note that permissions are in addition to those granted based on user roles.
de: Vergebe Rechte an diesen Teilnehmer durch die Auswahl von Begriffen. Bitte beachten, dass die Rechte zusätzlich zu den Rechten aus Rollen gelten.

en: Access by Taxonomy
de: Rechte über Taxonomy
