Tagify (1.2.48) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Search
ro: Căutare

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: none
ro: nimic

en: Picture
ro: Imagine

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Contains
ro: Conține

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: By @name on @date
ro: De @name la @date

en: By @name
ro: De @name

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ro: Selectați metoda utilizată pentru a colecta sugestiile de autocompletare. Rețineți că <em>Conține</em> poate cauza probleme de performanță pe situri cu mii de entități.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: No placeholder
ro: Niciun substituent

en: Autocomplete matching: @match_operator
ro: Autocompletare potrivire: @match_operator

en: - Restricted access -
ro: - Acces restricționat -

en: Authored on @date
ro: Creat pe @date
