Tally (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Default
pt: Padrão

en: Count
pt: Contar

en: Default value
pt: Valor padrão

en: About
pt: Sobre

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: No placeholder
pt: Sem placeholder
