Tally (8.x-1.0-alpha3) - en to fr translation catalogue (10 entries)

en: Default
fr: Par défaut

en: Count
fr: Décompte

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: About
fr: À propos

en: @name field is required.
fr: Le champ @name est requis.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Reference method
fr: Méthode de référence

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: No placeholder
fr: Aucun placeholder
