tapis_app (1.4.1-alpha12) - en to fr translation catalogue (40 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Private
fr: Privé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Created
fr: Créé

en: Off
fr: Désactivé

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Share
fr: Partager

en: Hidden
fr: Caché

en: New
fr: Nouveau

en: Apply
fr: Appliquer

en: Execute
fr: Exécuter

en: Offset
fr: Décalage

en: Launch
fr: Lancer

en: Memory
fr: Mémoire

en: Input type
fr: Type d'entrée

en: Number of nodes
fr: Nombre de nœuds

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Archived
fr: Archivé(e)

en: Apps
fr: Applications

en: - Select a value -
fr: - Choisir une valeur -

en: App ID
fr: Identifiant (ID) de l'application

en: Long Description
fr: Description longue

en: Beta
fr: Bêta

en: App Card
fr: Carte Application
