Tax Number (1.0.1) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Number
de: Zahl

en: Default
de: Standard

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Spanish
de: Spanisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: About
de: Über

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Field types
de: Feldtypen

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: No placeholder
de: Kein Platzhalter

en: Advanced elements
de: Fortgeschrittene Elemente

en: Tax Number
de: Steuernummer

en: Defines a new plugin type to manage tax number valitation. Additionally provides a webform element that uses the same plugin
de: Definiert einen neuen Plugin-Typ zur Verwaltung der Steuernummernvalidierung. Zusätzlich wird ein Webform-Element bereitgestellt, das das gleiche Plugin verwendet
