Taxonomy Breadcrumb (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (14 entries)

en: Settings
de: Einstellungen

en: Advanced settings
de: Erweiterte Einstellungen

en: Home breadcrumb text
de: Startseite Breadcrumb Text

en: Include
de: Einschließen

en: Exclude
de: Ausschließen

en: Node types to include or exclude
de: Beitragstypen zum Ein- oder Ausschließen

en: Basic settings
de: Grundeinstellungen

en: Examples:
de: Beispiele:

en: [HOME] >> [VOCABULARY] >> TERM >> [TERM] ...
de: [HOME] >> [VOCABULARY] >> Begriff >> [TERM] ...

en: The text displayed for HOME is configurable below. The <em>HOME</em> breadcrumb (if present) links to the homepage. The text displayed for HOME is configurable by an administrator. If the HOME breadcrumb is not defined by the administrator, it will not appear in the breadcrumb trail.
de: Der Text für die Startseite ist konfigurierbar. Der Breadcrumb <em>Startseite</em> (falls vorhanden) führt zur Startseite. Der Text für die ‚Startseite‘ kann von einem Administrator konfiguriert werden. Der Pfad muss von einem Administrator definiert sein, damit dieser im Breadcrumb erscheint.

en: home >> term >> term
de: Startseite >> Begriff >> Begriff

en: mysite >> term >> term
de: Website-Name >> Begriff >> Begriff

en: home >> vocabulary >> term >> term
de: Startseite >> Vokabular >> Begriff >> Begriff

en: vocabulary >> term >> term
de: Vokabular >> Begriff >> Begriff
