Taxonomy Entity Index (8.x-1.13) - en to pt translation catalogue (22 entries)

en: Types
pt: Tipos

en: Depth
pt: Profundidade

en: Settings
pt: Definições

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Separator
pt: Separador

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Terms
pt: Termos

en: Reindex
pt: Reindexar

en: terms
pt: termos

en: The settings have been saved.
pt: As definições foram guardadas.

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Link this field to its term page
pt: Ligar este campo à sua página de termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Allow multiple values
pt: Permite vários valores

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Provides an actual entity to term index table for lookups.
pt: Fornece uma entidade real a tabela de índice de termo para pesquisas.

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Exibir conteúdo se tiver os termos de taxonomia especificados, ou termos filhos dos termos especificados. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Entity types
pt: Tipos de entidades

en: Taxonomy term ID
pt: ID do termo de taxonomia

en: Use taxonomy term path
pt: Utilizar o caminho do termo de taxonomia

en: Taxonomy language
pt: Idioma da taxonomia

en: Taxonomy term ID with depth
pt: ID do termo de taxonomia com profundidade
