Taxonomy Entity Index (8.x-1.19) - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Types
tr: Tipler

en: Depth
tr: Derinlik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Separator
tr: Ayraç

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: terms
tr: terim

en: The settings have been saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliği

en: Use taxonomy term path
tr: Sınıflandırma terimi yolunu kullan

en: Taxonomy language
tr: Sınıflandırma dili

en: Taxonomy term ID with depth
tr: Derinliği olan sınıflandırma terimi kimliği
