Taxonomy Entity Index (8.x-1.3) - en to hu translation catalogue (20 entries)

en: Types
hu: Típusok

en: Depth
hu: Mélység

en: Settings
hu: Beállítások

en: Vocabularies
hu: Szótárak

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Vocabulary
hu: Szótár

en: Terms
hu: Kifejezések

en: terms
hu: kifejezések

en: The settings have been saved.
hu: A beállítások elmentve.

en: Display type
hu: Megjelenítés típusa

en: Link this field to its term page
hu: Ez a mező hivatkozzon a kifejezés oldalra

en: Limit terms by vocabulary
hu: Kifejezés korlátozása egy szótárral

en: Allow multiple values
hu: Több érték engedélyezése

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
hu: Tartalom megjelenítése ha rendelkezik a kiválasztott taxonómiakifejezésekkel vagy gyermeke a kiválasztott kifejezésnek. A nagyobb bonyolultság miatt kevesebb lehetősége van, mint a mélység nélküli verziónak.

en: Entity types
hu: Entitástípusok

en: Taxonomy term ID
hu: Taxonómiakifejezés-azonosító

en: Use taxonomy term path
hu: Taxonómia kifejezés útvonalának használata.

en: Taxonomy language
hu: Taxonómianyelv

en: Taxonomy term ID with depth
hu: Taxonómiakifejezés-azonosító mélységgel
