Taxonomy Entity Index (8.x-1.3) - en to ru translation catalogue (21 entries)

en: Types
ru: Типы

en: Depth
ru: Глубина

en: Settings
ru: Настройки

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Separator
ru: Разделитель

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Terms
ru: Термины

en: Reindex
ru: Переиндексировать

en: terms
ru: термины

en: The settings have been saved.
ru: Настройки были сохранены.

en: Display type
ru: Тип отображения

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Allow multiple values
ru: Разрешить множественные значения

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ru: Отображать материалы, если у них есть выбранные термины таксономии, или дочерние термины от выбранных. Из-за дополнительной сложности, это имеет меньше настроек, чем версия без глубины.

en: Entity types
ru: Типы сущностей

en: Taxonomy term ID
ru: Идентификатор термина таксономии

en: Use taxonomy term path
ru: Использовать путь термина таксономии

en: Taxonomy language
ru: Язык таксономии

en: Taxonomy term ID with depth
ru: Идентификатор термина таксономии с глубиной
