Taxonomy Entity Index (8.x-1.4) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Types
de: Typen

en: Depth
de: Tiefe

en: Settings
de: Einstellungen

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Separator
de: Trennzeichen

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Terms
de: Begriffe

en: terms
de: Begriffe

en: The settings have been saved.
de: Die Einstellungen wurden gespeichert.

en: Display type
de: Anzeigetyp

en: Link this field to its term page
de: Dieses Feld mit seiner Begriffseite verlinken

en: Limit terms by vocabulary
de: Begriffe nach Vokabular begrenzen

en: Allow multiple values
de: Mehrfacheinträge erlauben

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
de: Während der Verarbeitung von @operation ist ein Fehler aufgetreten mit den Argumenten: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
de: Inhalt anzeigen, wenn ihm die gewählten Taxonomiebegriffe oder Unterbegriffe von diesen zugeordnet wurden. Wegen der erhöhten Komplexität gibt es hier weniger Einstellmöglichkeiten als bei Versionen ohne ‚Tiefe‛.

en: Entity types
de: Entitätstypen

en: Taxonomy term ID
de: Taxonomiebegriffs-ID

en: Use taxonomy term path
de: Pfad zum Taxonomiebegriff benutzen

en: Taxonomy language
de: Taxonomiesprache

en: Taxonomy term ID with depth
de: Taxonomie-Begriffs-ID mit Tiefe
