Taxonomy Entity Index (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (19 entries)

en: Depth
fr: Profondeur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Separator
fr: Séparateur

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Terms
fr: Termes

en: terms
fr: termes

en: The settings have been saved.
fr: Les paramètres ont été enregistrés.

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Taxonomy term ID
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie

en: Use taxonomy term path
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie

en: Taxonomy language
fr: Langue de la taxonomie

en: Taxonomy term ID with depth
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie avec sa profondeur
