Taxonomy Entity Index (8.x-1.7) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Types
ja: タイプ

en: Depth
ja: 深さ

en: Settings
ja: 設定

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Separator
ja: セパレーター

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Terms
ja: ターム

en: terms
ja: ターム

en: The settings have been saved.
ja: 設定を保存しました

en: Display type
ja: 表示形式

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: Use taxonomy term path
ja: タクソノミータームパスを使用

en: Taxonomy language
ja: タクソノミーの言語

en: Taxonomy term ID with depth
ja: タクソノミータームID (階層指定あり)
