Taxonomy Entity Index (8.x-1.8) - en to id translation catalogue (19 entries)

en: Types
id: Jenis

en: Depth
id: Kedalaman

en: Settings
id: Pengaturan

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Separator
id: Pemisah

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: terms
id: Istilah

en: The settings have been saved.
id: Setingan telah disimpan

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Link this field to its term page
id: Tautkan bidang ini ke halaman istilahnya

en: Limit terms by vocabulary
id: Batasi istilah dengan kosa kata

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
id: Menampilkan konten jika memiliki istilah taksonomi yang dipilih, atau turunan dari istilah yang dipilih. Karena kompleksitas tambahan, opsi ini lebih sedikit daripada versi tanpa kedalaman.

en: Entity types
id: Jenis entitas

en: Taxonomy term ID
id: ID istilah taksonomi

en: Use taxonomy term path
id: Gunakan jalur istilah taksonomi

en: Taxonomy language
id: Bahasa taksonomi

en: Taxonomy term ID with depth
id: ID istilah taksonomi dengan kedalaman
