Taxonomy Menu UI (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Description
pt: Descrição

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Pai

en: Parent item
pt: Item pai

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: Provide a menu link
pt: Fornecer uma ligação do menu

en: Available menus
pt: Menus disponíveis

en: The menus available to place links in for this content type.
pt: Os menus disponíveis para colocar ligações para esse tipo de conteúdo.

en: Default parent item
pt: Item pai predefinido

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
pt: Escolha o item de menu para ser o pai padrão para uma nova ligação no formulário de criação de conteúdo.

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibido ao passar sobre a ligação do menu.
