Taxonomy Menu UI (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (17 entries)

en: Description
ru: Описание

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Weight
ru: Вес

en: Parent
ru: Родитель

en: Parent item
ru: Родитель

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Menu link title
ru: Название ссылки меню

en: Provide a menu link
ru: Создать ссылку в меню

en: Available menus
ru: Доступные меню

en: The menus available to place links in for this content type.
ru: Доступные меню для размещения ссылок на данный тип материала.

en: Default parent item
ru: Родительский элемент по умолчанию

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
ru: Выберите пункт меню, который будет родителем по умолчанию для новой ссылки в форме создания материала.

en: Shown when hovering over the menu link.
ru: Описание, показываемое при наведении мыши на ссылку меню.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ru: Ссылки меню с меньшим весом отображаются перед ссылками с большим весом.

en: Per-content type menu settings
ru: Настройки меню в зависимости от типа материала

en: Menu machine name
ru: Машинное имя меню

en: The selected menu item is not under one of the selected menus.
ru: Выделенный пункт меню не находится ни в одном из выбранных меню.
