Taxonomy Overview (2.1.0) - en to ja translation catalogue (32 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Overview
ja: 概観

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Term ID
ja: タームID

en: Merge
ja: マージ

en: No terms available.
ja: 利用できるタームはありません。

en: Clear
ja: クリアー

en: Translations
ja: 翻訳

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ja: ドラッグ&ドロップハンドルで、%capital_name のタームを再構成できます。親タームの下や親タームより右へスライドさせるとタームを親タームに分類できます。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ja: %capital_name は親タームに分類されたタームを含みます。ドラッグ＆ドロップハンドルで、 %capital_name のタームを再構成できます。

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ja: %capital_name は複数の親を持つタームです。複数の親を持つタームのドラッグ＆ドロップはサポートされていませんが、単一の親にのみ含まれるようにすれば、ドラッグ＆ドロップを再度有効にすることができます。

en: Weight for added term
ja: 追加されたタームのウェイト

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ja: 利用できるタームはありません。 <a href=":link">タームを追加</a>.

en: %capital_name contains the following terms.
ja: %capital_name には次のタームが含まれています。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
ja: %capital_name には親タームでグループ分けされたタームが含まれています。

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
ja: 更新されたタームの下にあるタームが他のユーザーによって変更を加えられていますので、変更を保存できませんでした。

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
ja[0]: %capital_name には承認待ちのタームが 1 個含まれています。承認待ちのタームがあるとドラッグ・アンド・ドロップの機能は動作しません。タームをそれぞれ掲載状態にすると、再びドラッグ・アンド・ドロップできるようになります。
ja[1]: %capital_name には承認待ちのタームが @count 個含まれています。承認待ちのタームがあるとドラッグ・アンド・ドロップの機能は動作しません。タームをそれぞれ掲載状態にすると、再びドラッグ・アンド・ドロップできるようになります。
