Taxonomy Overview (2.1.0) - en to tr translation catalogue (32 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Name
tr: İsim

en: Save
tr: Kaydet

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Term ID
tr: Terim ID

en: No terms available.
tr: Terim yok.

en: Clear
tr: Temizle

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Content Type
tr: İçerik çeşidi

en: No terms found.
tr: Terim bulunamadı.

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
tr: %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak işaretlerini kullanarak yeniden sıralayabilir ve alt-sağına kaydırdığınız bir başka terimin alt terimi yapabilirsiniz.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
tr: %capital_name üst terimlerin altında gruplanmış terimler içerir. %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak tutamaçlarını kullanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
tr: %capital_name birden fazla üst terime sahip terimler içerebilir. Bu durumda sürükle ve bırak özelliği desteklenmez ama her terimi sadece bir üst terime bağlı biçimde düzenleyerek sürükle-bırak desteğini tekrar etkinleştirebilirsiniz.

en: Weight for added term
tr: Eklenen terimin ağırlığı

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
tr: Kullanılabilecek terim yok. <a href=":link">Terim ekle</a>.

en: %capital_name contains the following terms.
tr: %capital_name aşağıdaki terimleri içerir.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
tr: %capital_name üst terimler altında gruplanmış terimler içerir

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
tr: %capital_name birden fazla üst terimi olan terimler içerir.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Üst terimleri güncellenen terimler başka bir kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kaydedilemedi.
