Taxonomy Overview (2.1.2) - en to cs translation catalogue (25 entries)

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Submit
cs: Odeslat

en: Operations
cs: Operace

en: Taxonomy
cs: Kategorie

en: Overview
cs: Přehled

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: Weight
cs: Váha

en: The configuration options have been saved.
cs: Nastavení bylo uloženo.

en: Name
cs: Jméno

en: Save
cs: Uložit

en: Published
cs: Zveřejněno

en: Term ID
cs: ID termínu

en: No terms available.
cs: Nejsou k dispozici termíny.

en: Translations
cs: Překlady

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Content Type
cs: Typ obsahu

en: Apply
cs: Použít

en: Reset to alphabetical
cs: Vrátit do abecedního řazení

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
cs: Termíny v %capital_name můžete uspořádat pomocí drag-and-drop (táhni-a-pusť) rozhraní. Termíny můžete seskupit pod rodičovský termín tak, že myší uchopíte řádku s termínem za úchyt a přetáhnete ji pod něj a posunete směrem doprava.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
cs: %capital_name obsahuje termíny seskupené pod rodičovskými termíny. Můžete je přeuspořádat pomocí drag-and-drop (táhni-a-pusť) rozhraní.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
cs: %capital_name obsahuje termíny s více rodiči. Rozhraní drag-and-drop (táhni-a-pusť) není pro tyto termíny podporováno. Jestliže chcete obnovit drag-and-drop podporu, upravte každý termín tak, aby měl pouze jednoho rodiče.

en: Weight for added term
cs: Váha pro přidaný termín

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
cs: Žádné termíny nejsou k dispozici. <a href=":link">Přidat termín</a>.
