Taxonomy Overview (2.1.2) - en to oc translation catalogue (25 entries)

en: Status
oc: Estatut

en: Delete
oc: Suprimir

en: Submit
oc: Sometre

en: Operations
oc: Accions

en: Taxonomy
oc: Taxinomia

en: Overview
oc: Vista d'ensemble

en: Edit
oc: Modificar

en: Search
oc: Recercar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Weight
oc: Pes

en: The configuration options have been saved.
oc: Las opcions de configuracion son estadas enregistradas.

en: Name
oc: Nom

en: Save
oc: Enregistrar

en: Published
oc: Publicat

en: Term ID
oc: Identificant (ID) del tèrme

en: No terms available.
oc: Cap de tèrme es pas disponible.

en: Translations
oc: Traduccions

en: Unpublished
oc: Pas publicat

en: Content Type
oc: Tipe de contengut

en: Apply
oc: Aplicar

en: Reset to alphabetical
oc: Restablir l'òrdre alfabetic

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
oc: Podètz reorganizar los tèrmes de %capital_name utilizant l'opcion d'arrossegar-i-deixar-anar e agrupar tèrmes sota un tèrme parent arrossegant-los sota e a la dreta del pare.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
oc: %capital_name conten tèrmes agrupats sota los tèrmes dels pares. Podètz reorganizar los tèrmes de %capital_name arrossegant-los-i-deixant-los-anar.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
oc: %capital_name conten tèrmes amb múltiples pares. I a pas cap de supòrt per l'arrossega-i-deixa-anar de tèrmes amb múltiples pares, mas podètz tornar-lo a activar editant cada tèrme per incloure un sol pare.

en: Weight for added term
oc: Pes pel tèrme apondut
