Taxonomy Overview (2.1.2) - en to pt translation catalogue (32 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Overview
pt: Vista global

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Published
pt: Publicado

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Merge
pt: Fundir

en: No terms available.
pt: Não há termos disponíveis.

en: Translations
pt: Traduções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Reset to alphabetical
pt: Restaurar para ordem alfabética

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
pt: Pode reorganizar os termos no %capital_name  usando os marcadores drag-and-drop, e termos do grupo sob um termo parent ao deslizá-los para baixo e para a direita do termo pai.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
pt: %capital_name contém termos agrupados por termos pai. Pode reorganizar os termos no %capital_name usando os marcadores drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
pt: %capital_name contém termos com termos pai múltiplos. O drag-and-drop de termos pai múltiplos não são suportados, mas pode reativar o suporte drag-and-drop ao editar cada termo para incluir apenas um termo pai único.

en: Weight for added term
pt: Peso para o termo adicionado

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
pt: Sem termos disponíveis. <a href=":link">Adicionar termos</a>.

en: %capital_name contains the following terms.
pt: %capital_name contém os seguintes termos.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
pt: %capital_name contém termos agrupados sob termos pai

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
pt: %capital_name contém termos com vários pais.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
pt: Os termos com pais atualizados foram modificados por outro utilizador, as alterações não puderam ser salvas.

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
pt[0]: %capital_name contém 1 termo com revisões pendentes. O drag-and-drop de  termos com revisões pendentes não é suportado, mas pode reativar o suporte para drag-and-drop colocando cada termo num estado publicado.
pt[1]: %capital_name contém @count termos com revisões pendentes. O drag-and-drop de  termos com revisões pendentes não é suportado, mas pode reativar o suporte para drag-and-drop colocando cada termo num estado publicado.
