Taxonomy Overview (2.1.3) - en to ar translation catalogue (24 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: Edit
ar: تحرير

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Name
ar: الاسم

en: Save
ar: حفظ

en: Published
ar: منشور

en: Term ID
ar: معرف الوسم

en: No terms available.
ar: لا مفردات.

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Content Type
ar: نوع المحتوى

en: Reset to alphabetical
ar: أعد إلى الأبجدي

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ar: يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصتين بها، وتجميع المصطلحات تحت مصطلح رئيسي بإزلاقها تحت وعلى يسار الأب.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات مجمعة تحت مصطلحات أب. يمكنك إعادة ترتيب المصطلحات في %capital_name باستخدام أداتي السحب والإفلات الخاصة بها.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ar: تحتوي %capital_name على مصطلحات متعددة الأب. سحب وإفلات المصطلحات المتعددة الأب غير مدعوم، لكن يمكنك إعادة تفعيل دعم السحب والإفلات بتحرير كل مصطلح بحيث يتضمن مصطلح أب واحد فقط.

en: Weight for added term
ar: وزن المصطلح المُضاف

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ar: لا يوجد أي مصطلحات. <a href=":link">إضافة مصطلح</a>.
