Taxonomy Overview (2.1.3) - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Published
fr: Publié

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Merge
fr: Fusionner

en: No terms available.
fr: Aucun terme disponible.

en: Translations
fr: Traductions

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Reset to alphabetical
fr: Rétablir l'ordre alphabétique

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fr: Vous pouvez réorganiser les termes de %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer ; vous pouvez grouper des termes sous un terme parent en les glissant en-dessous et à droite du parent.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fr: %capital_name contient des termes groupés sous des termes parents. Vous pouvez ré-organiser les termes dans %capital_name en utilisant les croix de glisser-déposer.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fr: %capital_name contient des termes avec des parents multiples. Le glisser-déposer de termes avec des parents multiples n'est pas supporté, mais vous pouvez ré-activer le support du glisser-déposer en modifiant chaque terme pour qu'il n'inclue qu'un seul parent.

en: Weight for added term
fr: Poids du terme ajouté

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
fr: Aucun terme disponible. <a href=":link">Ajouter un terme</a>.

en: %capital_name contains the following terms.
fr: %capital_name contient les termes suivants.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
fr: %capital_name contient les termes regroupés sous les termes parent

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
fr: %capital_name contient des termes ayant plusieurs parents.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
fr: Les termes avec les parents mis à jour ont été modifiés par un autre utilisateur, les modifications n'ont pas pu être enregistrées.

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
fr[0]: %capital_name contient 1 lien de menu avec des versions en attente. La manipulation d'une arborescence de menu ayant des liens avec des versions en attente n'est pas prise en charge, mais vous pouvez réactiver la manipulation en mettant chaque lien de menu à un état publié.
fr[1]: %capital_name contient @count liens de menu avec des versions en attente. La manipulation d'une arborescence de menu ayant des liens avec des versions en attente n'est pas prise en charge, mais vous pouvez réactiver la manipulation en mettant chaque lien de menu à un état publié.
