Taxonomy Overview (2.1.3) - en to it translation catalogue (26 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Weight
it: Peso

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: Save
it: Salva

en: Published
it: Pubblicato

en: Term ID
it: ID Termine

en: Merge
it: Fusione

en: No terms available.
it: Nessun termine disponibile.

en: Translations
it: Traduzioni

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Reset to alphabetical
it: Ripristina l'ordine alfabetico

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
it: Puoi riorganizzare i termini in %capital_name utilizzando le maniglie drag-and-drop, e raggruppare termini sotto un termine genitore spostandoli sotto e a destra del termine genitore desiderato.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
it: %capital_name contiene termini raggruppati sotto i rispettivi termini genitori. Puoi riorganizzare i termini in %capital_name utilizzando le loro maniglie drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
it: %capital_name contiene termini con genitori multipli. Il trascinamento di termini con gentori multipli non è supportato, ma è possibile abilitare la funzionalità drag-and-drop modificando ogni termine in modo che abbia un solo genitore.

en: Weight for added term
it: Peso per il termine aggiunto

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
it: Nessun termine disponibile. <a href=":link">Aggiungi termine</a>.
