Taxonomy Overview (2.1.3) - en to ro translation catalogue (25 entries)

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Name
ro: Nume

en: Save
ro: Salvare

en: Published
ro: Publicat

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: Translations
ro: Traduceri

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Reset to alphabetical
ro: Inițializat la alfabetic

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ro: Puteți reorganiza termenii din %capital_name folosind handler-urile pentru tragere și plasare și grupați termenii sub un termen părinte trăgându-i dedesubt și la dreapta părintelui.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ro: %capital_name conține termeni grupați sub termeni părinte. Se pot reordona termenii din %capital_name folosind mânerele drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ro: %capital_name conține termeni cu părinți multipli. Drag and drop pentru termenii cu părinți multipli nu este suportat, dar se poate re-activa suportul pentru drag-and-drop prin editarea fiecărui termen să includă un singur părinte.

en: Weight for added term
ro: Greutatea termenului adăugat

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ro: Nici un termen disponibil. <a href=":link">Adaugați termen</a>.
