Templating (8.x-2.0) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: About
fr: À propos

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Completed @current of @total.
fr: @current sur @total terminés.

en: Management
fr: Gestion

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
