Text or Link (8.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (25 entries)

en: Text
it: Testo

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Default value
it: Valore predefinito

en: About
it: Informazioni

en: Link options
it: Opzioni collegamento

en: Uses
it: Usa

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Trim link text length
it: Tronca il testo del link

en: Add rel="nofollow" to links
it: Aggiungere rel="nofollow" ai link

en: Link text trimmed to @limit characters
it: Testo del link troncato a @limit caratteri

en: Link text not trimmed
it: Testo del link non troncato

en: Add rel="@rel"
it: Aggiungere rel="@rel"

en: Placeholder for URL
it: Segnaposto per l'URL

en: Placeholder for link text
it: Segnaposto per il testo del link

en: Displaying link text
it: Visualizzare il testo del link

en: Adding attributes to links
it: Aggiungere attributi ai link

en: Validating URLs
it: Convalida URLs

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
it: Tutti i link sono convalidati dopo che un campo di tipo link viene compilato. Essi possono includere ancore o stringhe di query.

en: Allowed link type
it: Tipo di link consentito

en: Setting the allowed link type
it: Impostare il tipo di link consentito

en: URL fragment
it: Frammento URL

en: Is this URL absolute
it: Se questo URL sia assoluto

en: If the URL should use a secure protocol
it: Se l'URL debba utilizzare un protocollo sicuro
