Text or Link (8.x-1.0-rc1) - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: Text
ja: テキスト

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Default value
ja: デフォルト値

en: About
ja: アバウト

en: Link options
ja: リンクのオプション

en: Uses
ja: 機能

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Link attributes
ja: リンクの属性

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Add rel="nofollow" to links
ja: リンクに rel="nofollow" を追加

en: Link text trimmed to @limit characters
ja: @limit 文字にトリミングされたリンクテキスト

en: Link text not trimmed
ja: トリミングなしのリンクテキスト

en: Add rel="@rel"
ja: rel="@rel" を追加

en: Placeholder for URL
ja: URL用のプレースホルダー

en: Placeholder for link text
ja: リンクテキスト用のプレースホルダー

en: Displaying link text
ja: リンクテキストの表示

en: Adding attributes to links
ja: リンクに属性を追加

en: Validating URLs
ja: URL のバリデーション

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ja: リンクフィールドに入力があれば、すべてのリンクが検証されます。アンカーやクエリー文字列を含めることができます。

en: Allowed link type
ja: 許可するリンクタイプ

en: Setting the allowed link type
ja: 許可するリンクタイプを設定

en: URL query key value pairs
ja: URL クエリーのキーと値のペア

en: URL fragment
ja: URL フラグメント

en: Is this URL absolute
ja: 絶対 URL である

en: If the URL should use a secure protocol
ja: URLがセキュアプロトコルを利用するか
