Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: Enabled
ja: 有効

en: Size
ja: サイズ

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Outline
ja: アウトライン

en: Preview
ja: プレビュー

en: Font
ja: フォント

en: Default
ja: デフォルト

en: Top
ja: トップ

en: Path
ja: パス

en: Main settings
ja: 主な設定

en: Bottom
ja: ボトム

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Mode
ja: モード

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Background color
ja: 背景色

en: Color
ja: 色

en: Position
ja: ポジション

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Font color
ja: フォントのカラー

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Font settings
ja: フォントの設定

en: Transparent
ja: 透過

en: Display debugging information
ja: デバッグ情報を表示する

en: Image title
ja: 画像タイトル

en: Case format
ja: 大文字小文字の区別

en: Extension
ja: 拡張子

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Rotate
ja: 回転

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Administer image styles
ja: イメージスタイルの管理

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ja: キャッシュされた画像ファイル %destination がすでに存在します。 これは、現在の上書き設定に起因する問題かもしれません。

en: Administer site configuration
ja: サイト設定の管理

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Nothing
ja: なし

en: Center left
ja: センター 左

en: Center right
ja: センター 右

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定
