Textimage (8.x-3.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (61 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Content
tr: İçerik

en: Enabled
tr: Etkin

en: Size
tr: Boyut

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Outline
tr: Anahat

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Top
tr: En üst

en: Path
tr: Yol

en: Main settings
tr: Temel ayarlar

en: Bottom
tr: Alt

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Mode
tr: Kip

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Media
tr: Medya

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Color
tr: Renk

en: Position
tr: Konum

en: bottom
tr: alt

en: top
tr: üst

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Font settings
tr: Yazı tipi ayarları

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Display debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisini göster

en: Image title
tr: Resim başlığı

en: Extension
tr: Uzantı

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: Text settings
tr: Metin ayarları

en: Default text
tr: Öntanımlı metin

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Rotate
tr: Döndür

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Administer image styles
tr: Resim stillerini yönet

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
tr: %destination önbellek resim dosyası zaten mevcut. Yeniden yazma yapılandırmanızda bir sorun olabilir.

en: Administer site configuration
tr: Site ayarlarını yönet

en: Image style
tr: Resim stili

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Center left
tr: Orta sol

en: Center right
tr: Orta sağ

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır
