Textimage (8.x-3.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (79 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Content
uk: Вміст

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Size
uk: Розмір

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Outline
uk: Підшивка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: UPPERCASE
uk: ПРОПИСНІ

en: lowercase
uk: нижній регістр

en: Uppercase Words
uk: Прописні Слова

en: Uppercase first
uk: Прописна перша

en: px
uk: пікс

en: Top
uk: Зверху

en: URL
uk: URL-адреса

en: Main settings
uk: Основні налаштування

en: Bottom
uk: Знизу

en: Original image
uk: Оригінальне зображення

en: Mode
uk: Режим

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Media
uk: Медіа

en: Background color
uk: Колір тла

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Position
uk: Позиція

en: bottom
uk: знизу

en: top
uk: зверху

en: left
uk: зліва

en: right
uk: справа

en: Rotation
uk: Обертання

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Proceed
uk: Далі

en: Font settings
uk: Налаштування шрифтів

en: Relative size
uk: Відносний розмір

en: Display debugging information
uk: Показати налагоджувальну інформацію

en: Image title
uk: Заголовок зображення

en: Case format
uk: Формат регістру

en: Extension
uk: Розширення

en: Shadow
uk: Тінь

en: Layout settings
uk: Налаштування макету

en: No image
uk: Зображення відсутнє

en: Maximum width
uk: Максимальна ширина

en: Maintenance
uk: Обслуговування

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
uk: Цей текст використовується читачами екранів, пошуковими системами, чи коли неможливо завантажити зображення.

en: Text settings
uk: Налаштування тексту

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Background image
uk: Зображення тла

en: Placement
uk: Розташування

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості спливної підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Top center
uk: У центрі зверху

en: Bottom center
uk: У центрі знизу

en: Rotate
uk: Поворот

en: Alternative text
uk: Альтернативний текст

en: Administer image styles
uk: Адміністрування стилів зображень

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
uk: Кешований файл зображення %destination вже існує. Можливо проблеми з налаштуваннями перезапису.

en: Administer site configuration
uk: Адміністрування конфігурації сайту

en: Image style
uk: Стиль зображення

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Link image to
uk: Зображення є посиланням на

en: Image style: @style
uk: Стиль зображення: @style

en: Linked to content
uk: Посилається на матеріал

en: Nothing
uk: Нічого

en: Center left
uk: У центрі ліворуч

en: Center right
uk: У центрі праворуч

en: Default font
uk: Шрифт за замовчуванням

en: Configure Image Styles
uk: Конфігурувати стилі зображень

en: Invalid source image.
uk: Неприпустиме вихідне зображення.
