Two-factor Authentication (TFA) (8.x-1.9) - en to sv translation catalogue (211 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Body
sv: Brödtext

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Subject
sv: Ämne

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Save
sv: Spara

en: Security
sv: Säkerhet

en: Role
sv: Roll

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: Services
sv: Tjänster

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Emails
sv: E-post

en: Reset codes
sv: Återställ koder

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som inte är giltig längre. Var vänlig begär en ny med formuläret nedan.

en: Verify
sv: Verifiera

en: Skip Validation
sv: Hoppa över validering

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
sv: Du har just använt din engångslänk för inloggning. Det är inte längre nödvändigt att använda denna länk för att logga in. Var vänlig byt lösenord.

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Skip and finish
sv: Hoppa över och avsluta

en: Generate codes
sv: Generera koder

en: Cookie name
sv: Namn för cookie

en: Incorrect password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: Two-factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor Authentication (TFA)
sv: Tvåfaktorsautentisering (TFA)

en: Reset your password
sv: Återställ ditt lösenord

en: Issuer
sv: Utfärdad av

en: Enable TFA
sv: Aktivera TFA

en: Enable TFA for account authentication.
sv: Aktivera TFA för kontoautentisering.

en: Default validation plugin
sv: Förvald plugin för validering

en: Plugin that will be used as the default TFA process.
sv: Plugin som kommer att användas som förvald TFA-process.

en: Login plugins
sv: Plugins för inloggning

en: Plugins that can allow a user to skip the TFA process. If any plugin returns true the user will not be required to follow TFA. <strong>Use with caution.</strong>
sv: Plugins som kan tillåta en användare att hoppa över TFA-processen. Om någon plugin svarar true kommer användaren inte krävas att följa TFA. <strong>Använd med försiktighet.</strong>

en: Administer TFA
sv: Administrera TFA

en: Configure two-factor authentication settings.
sv: Konfigurera inställningar för tvåfaktorsautentisering.

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Two-factor authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Pluggable provider of second factor authentication for Drupal
sv: Plugbar leverantör av andra faktor-autentisering för Drupal

en: TFA application
sv: TFA applikation

en: Set up application
sv: Konfigurera applikation

en: Reset application
sv: Återställ applikation

en: Trusted browsers
sv: Säkra webbläsare

en: TFA settings and data will be lost. %name can re-enable TFA again from their profile.
sv: TFA-inställningar och data kommer att raderas. %name kan återaktivera TFA igen från sin profil.

en: Are you sure you want to disable your two-factor authentication setup?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera din tvåfaktorsautentiseringsinställning?

en: Your settings and data will be lost. You can re-enable two-factor authentication again from your profile.
sv: Dina inställningar och data kommer att raderas. Du kan återaktivera tvåfaktor autentisering igen från din profil.

en: Confirm your current password
sv: Bekräfta ditt nuvarande lösenord

en: TFA has been disabled.
sv: TFA har inaktiverats.

en: Enter your current password to continue.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord för att fortsätta.

en: There was an error during TFA setup. Your settings have not been saved.
sv: Det uppstod ett fel under TFA-installationen. Dina inställningar har inte sparats.

en: Application code verified.
sv: Applikationskod verifierad.

en: TFA setup complete.
sv: TFA-inställningen är klar.

en: Set up TFA for account
sv: Konfigurera TFA för konto

en: TFA disable
sv: TFA inaktivering

en: TFA setup
sv: TFA-inställning

en: Enter one of your recovery codes
sv: Ange en av dina återställningskoder

en: You have no unused codes available.
sv: Du har inga oanvända koder tillgängliga.

en: Invalid recovery code.
sv: Ogiltig återställningskod.

en: Verify and save
sv: Kontrollera och spara

en: Application verification code
sv: Programverifieringskod

en: Invalid application code. Please try again.
sv: Ogiltig programkod. Försök igen.

en: Install authentication code application on your mobile or desktop device:
sv: Installera autentiseringskodapplikation på din mobil eller stationära enhet:

en: Enter this code into your two-factor authentication app or scan the QR code below.
sv: Ange den här koden i din tvåfaktorsautentiseringsapp eller skanna QR-koden nedan.

en: A verification code will be generated after you scan the above QR code or manually enter the setup code. The verification code is six digits long.
sv: En verifieringskod kommer att genereras efter att du skannat QR-koden ovan, eller ange inställningskoden manuellt. Verifieringskoden är sexsiffrig.

en: Not recommended if you are on a public or shared computer.
sv: Rekommenderas inte om du använder en offentlig eller delad dator.

en: Trust this browser?
sv: Lita på den här webbläsaren?

en: Name this browser
sv: Namnge den här webbläsaren

en: Existing browsers
sv: Befintliga webbläsare

en: @name (current browser)
sv: @name (nuvarande webbläsare)

en: Generate verification codes from a mobile or desktop application.
sv: Generera verifieringskoder från en mobil- eller datorapplikation.

en: Browsers that will not require a verification code during login.
sv: Webbläsare som inte kräver en verifieringskod vid inloggning.

en: Application codes not enabled.
sv: Programkoder är inte aktiverade.

en: Browser not saved.
sv: Webbläsaren har inte sparats.

en: Browser saved.
sv: Webbläsaren har sparats.

en: Recovery codes not saved.
sv: Återställningskoder har inte sparats.

en: One setup step remaining. | @count TFA setup steps remain.
sv[0]: Ett installationssteg kvar.
sv[1]: @count TFA-inställningssteg kvarstår.

en: Contact support to reset your access
sv: Kontakta supporten för att återställa din åtkomst

en: Text to display on help page. Plain text only.
sv: Text som ska visas på hjälpsidan. Endast ren text.

en: Leave checked to keep these browsers in your trusted log in list.
sv: Lämna som markerad för att behålla dessa webbläsare i din betrodda inloggningslista.

en: Send password reset instructions via email.
sv: Skicka instruktioner för att återställa lösenord via e-post.

en: Encryption Profile
sv: Krypteringsprofil

en: This encryption method requires a 128 bit key.
sv: Denna krypteringsmetod kräver en 128 bitars nyckel.

en: Please install the 'christian-riesen/otp' library via composer. See the module README for instructions.
sv: Vänligen installera 'christian-riesen/otp'-biblioteket via composer. Se modulens README-fil för instruktioner.

en: TFA process and plugin settings.
sv: TFA-process och plugin-inställningar.

en: Disable TFA Account
sv: Inaktivera TFA-konto

en: TFA Settings
sv: TFA-inställningar

en: User Logon
sv: Användarinloggning

en: TFA settings
sv: TFA-inställningar

en: TFA enabled
sv: TFA aktiverad

en: Enabled send plugins
sv: Aktiverade skicka plugins

en: Enabled Login plugins
sv: Aktiverade inloggningsplugins

en: TFA validation plugin configuration
sv: Konfiguration för TFA-valideringsplugin

en: No. of times a user without tfa validation set-up can login.
sv: Antal gånger en användare utan en TFA-valideringsinställning kan logga in.

en: How long before TFA cookies expire. Default is 30 days.
sv: Hur lång tid innan TFA-cookies upphör. Förvald är 30 dagar.

en: TFA Flood UID Ban Only
sv: Kontoavstängning för överbelastning av TFA UID

en: TFA Flood Window
sv: TFA överbelastningsfönster

en: TFA Flood Threshold
sv: TFA överbelastningströskel

en: Tfa Trusted Browser
sv: TFA säker webbläsare

en: Number of 30 second chunks to allow TOTP keys between.
sv: Antal 30 sekunders intervall för att tillåta TOTP-nycklar.

en: Prefix for TOTP QR code names. Suffix is account username.
sv: Prefix för TOTP QR-kodnamn. Suffix är kontoanvändarnamn.

en: How far ahead from current counter should we check the code.
sv: Hur långt fram från nuvarande räknare ska vi kontrollera koden.

en: Prefix for HOTP QR code names. Suffix is account username.
sv: Prefix för HOTP QR-kodnamn. Suffix är kontoanvändarnamn.

en: TFA web service provider for the Services Module.
sv: TFA web service leverantör för Services Modulen.

en: TFA Login
sv: TFA inloggning

en: Allows user to login through TFA authentication.
sv: Tillåter användaren att logga in med TFA-autentisering.

en: TFA disabled for user @name UID @uid
sv: TFA inaktiverad för användare @namn, UID @uid

en: Two-factor authentication (TFA) provides
          additional security for your account. With TFA enabled, you log in to
          the site with a verification code in addition to your username and
          password.
sv: Tvåfaktorsautentisering (TFA) ger
     ytterligare säkerhet för ditt konto. Med TFA aktiverat loggar du in på
     webbplatsen med en verifieringskod utöver ditt användarnamn och
          Lösenord.

en: Status: <strong>TFA enabled</strong>, set
              @time. <a href=":url">Disable TFA</a>
sv: Status: <strong>TFA aktiverad</strong>, inställt
     @time. <a href=":url">Inaktivera TFA</a>

en: Status: <strong>TFA enabled</strong>, set @time.
sv: Status: <strong>TFA aktiverad</strong>, inställt @time.

en: Status: <strong>TFA disabled</strong>, set @time.
sv: Status: <strong>TFA inaktiverad</strong>, inställt @time.

en: Enter your current password to
            alter TFA settings for account %name.
sv: Ange ditt nuvarande lösenord för att
     ändra TFA-inställningar för konto %name.

en: TFA enabled for user @name UID @uid
sv: TFA aktiverat för användare @namn, UID @uid

en: Failed validation limit reached. %limit wrong codes in @interval. Try again later.
sv: Gränsen för misslyckade valideringar nådd. %limit fel koder i @interval. Försök igen senare.

en: Send plugins
sv: Skicka plugins

en: TFA Send Plugins, like TFA Twilio
sv: Skicka plugins, som t.ex TFA Twilio

en: TFA Flood Settings
sv: Inställningar för TFA överbelastning

en: Flood Control With UID Only
sv: Överbelastningskontroll endast med UID

en: Flood control on the basis of uid only.
sv: Överbelastningskontroll endast baserad på UID

en: Tfa User login
sv: TFA Användarinloggning

en: TFA Trusted Browser
sv: TFA-säker webbläsare

en: TFA Trusted Browser Plugin
sv: TFA-säker webbläsarplugin

en: Trusted browsers are a method for
          simplifying login by avoiding verification code entry for a set amount of
          time, @time days from marking a browser as trusted. After @time days, to
          log in you'll need to enter a verification code with your username and
          password during which you can again mark the browser as trusted.
sv: Säkra webbläsare är en metod för att
     förenkla inloggningen genom att undvika inmatningen av en verifieringskod under ett visst
     tidsintervall, @time dagar från att webbläsaren ställts in som säker. Efter @time dagar,
     måste du ange en verifieringskod med ditt användarnamn och
    lösenord vid inloggning då du återigen kan markera webbläsaren som säker.

en: Optionally, name the browser on your browser (e.g.
            "home firefox" or "office desktop windows"). Your current browser user
            agent is %browser
sv: Du kan valfritt namnge din valda webbläsare (t.ex.
     "firefox hemma" eller "windows kotoret"). Din nuvarande webbläsaranvändare
     är %browser

en: TFA Trusted Browser Setup
sv: Inställningar för säker TFA webbläsare

en: TFA Trusted Browser Setup Plugin
sv: Inställningar för säker TFA webbläsareplugin"

en: Counter Window
sv: Räknare för fönster

en: OTP QR Code Prefix
sv: OTP QR-kodprefix

en: Invalid code, it was recently used for a login. Please try a new code.
sv: Ogiltig kod, den användes nyligen för en inloggning. Försök med en ny kod.

en: Recovery Codes Amount
sv: Antal återställningskoder

en: TFA Recovery Code
sv: TFA återställningskod

en: TFA Recovery Code Validation Plugin
sv: TFA återställningskod valideringsplugin

en: Allow user to disable once setup
sv: Inställningar för att tillåta användaren att inaktivera en gång

en: Set trusted browser for user UID @uid, browser @name
sv: Ställ in säker webbläsare för användare UID @uid, webbläsare @name

en: Marked trusted @set
sv: Inställd som säker, @set

en: Marked trusted @set, last used for log in @time
sv: Inställd som säker, @set, senast använd vid inloggning, @time

en: @browser, set @set
sv: @browser, inställd @set

en: @browser, set @set, last used @time
sv: @browser, inställd @set, senast använd @time

en: Removed @num TFA trusted browsers during trusted browser setup
sv: Tog bort @num TFA säkra webbläsare under konfigurationen av säkra webbläsare

en: Validation Plugin: @plugin
sv: Valideringsplugin: @plugin

en: TFA Recovery Code Setup
sv: Inställningar för TFA återställningskod

en: TFA Recovery Code Setup Plugin
sv: Inställningar för TFA återställningskodplugin

en: Various Emails sent by TFA
sv: Olika e-postmeddelanden skickade av TFA

en: User-enabled TFA email
sv: Användaraktiverad TFA e-post

en: User-disabled TFA email
sv: "Användarinaktiverad TFA e-post"

en: Email settings missing. If this is the first time you are seeing this error after upgrading the TFA module, then please make sure you have run the required @update_link function.
sv: E-postinställningar saknas. Om det här är första gången du ser detta fel efter en uppdatering av TFA-modulen, se till att du harkört den obligatoriska @update_link funktionen.

en: User enabled TFA validation method
sv: Användaraktiverad TFA-valideringsmetod

en: This email is sent to the user when they enable a TFA validation method on their account. Available tokens are: [site] and [user]. Common variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], and [user:mail].
sv: Detta e-postmeddelande skickas till användaren när de aktiverar en TFA-validering metod på deras konto. Tillgängliga ersättningstecken är: [site] och [user]. Vanliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], och [user:mail].

en: User disabled TFA validation method
sv: Användarinaktiverad TFA-valideringsmetod

en: This email is sent to the user when they disable a TFA validation method on their account. Available tokens are: [site] and [user]. Common variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], and [user:mail].
sv: Detta e-postmeddelande skickas till användaren när de inaktiverar en TFA-validering metod på deras konto. Tillgängliga ersättningstecken är: [site] och [user]. Vanliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], och [user:mail].

en: Your [site:name] account now has two-factor authentication
sv: Ditt [site:name]-konto har nu tvåfaktorsautentisering

en: [user:display-name],
    
    Thanks for configuring two-factor authentication on your [site:name] account!
    
    This additional level of security will help to ensure that only you are able to log in to your account.
    
    If you ever lose the device you configured, you should act quickly to delete its association with this account.
    
    --
    [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du konfigurerade tvåfaktorsautentisering på ditt [site:name]konto!
    
    Denna extra nivå av säkerhet hjälper till att säkerställa att enbart du kan logga in på ditt konto.
    
    Om du någonsin förlorar den enhet som du konfigurerat detta med så bör du genast ta bort kopplingen till detta konto.
    
    --
    [site:name] teamet

en: Your [site:name] account no longer has two-factor authentication
sv: Ditt [site:name] konto har inte längre tvåfaktorsautentisering

en: [user:display-name],
    
    Two-factor authentication has been disabled on your [site:name] account.
    
    If you did not take this action, please contact a site administrator immediately.
    
    --
    [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tvåfaktorsautentisering har stängts av på ditt [site:name] konto.
    
    Var vänlig och kontakta en administratör ifall det inte vara du som gjorde detta.
    
    --
    [site:name] teamet

en: If checked, the site name will be used instead of a static string. This can be useful for multi-site installations.
sv: Om markerad kommer webbplatsens namn att användas istället för en statisk sträng. Detta kan vara användbart för multi-sajt installationer.

en: Use site name as OTP QR code name prefix.
sv: Använd webbplatsens namn som prefix för OTP QR-kodnamn.

en: Roles required to setup TFA
sv: Roller som krävs för att ställa in TFA

en: Allowed validation plugins
sv: Tillåtna valideringsplugins

en: Validation plugin ID
sv: Valideringsplugin ID

en: Having Trouble?
sv: Har du problem?

en: Try one of your other enabled validation methods.
sv: Prova en av dina andra aktiverade valideringsmetoder.

en: Roles required to set up TFA
sv: Roller som krävs för att ställa in TFA

en: Require users with these roles to set up TFA
sv: Kräv att användare med dessa roller ställer in TFA

en: Allowed Validation plugins
sv: Tillåtna valideringsplugins

en: Plugins that can be setup by users for various TFA processes.
sv: Plugins som kan ställas in av användare för olika TFA-processer.

en: Default Validation plugin
sv: Förvald valideringsplugin

en: The provider or service this account is associated with.
sv: Leverantören eller tjänsten som detta konto är kopplat till.

en: Whether the user has enabled two-factor authentication.
sv: Om användaren har aktiverat tvåfaktorsautentisering.

en: The TFA module recommends the PHP OpenSSL extension to be installed on the web server.
sv: TFA-modulen rekommenderar att PHP OpenSSL-tillägget installeras på webbservern.

en: The TFA module requires either the PHP OpenSSL or Mcrypt extensions to be installed on the web server.
sv: TFA-modulen kräver att antingen PHP OpenSSL- eller Mcrypt-tilläggen installeras på webbservern.

en: Required PHP extensions
sv: Obligatoriska PHP-tillägg

en: TFA Recovery Code settings
sv: Inställningar för TFA återställningskod

en: Number of recovery codes generated
sv: Antal skapade återställningskoder

en: Remove recovery codes and other user-specific TFA data.
sv: Ta bort återställningskoder och annan användarspecifik TFA-data.

en: TFA disable cancelled.
sv: TFA-inaktivering avbröts.

en: TFA Disable cancelled.
sv: TFA-inaktivering avbröts.

en: Number of times validation skipped: @skipped of @limit
sv: Antal gånger validering hoppats över: @skipped av @limit

en: Reset skip validation attempts
sv: Återställ hoppa över valideringsförsök

en: Validation attempts have been reset for user @name.
sv: Valideringsförsök har återställts för användaren @name.

en: Validation attempts reset for @account by @current_user.
sv: Verifieringsförsök har återställs för @account av @current_user.

en: No plugins available for validation. See the TFA help documentation for setup.
sv: Inga plugins tillgängliga för validering. Se TFA-hjälpdokumentationen för installation.

en: No Encryption profiles available. <a href=":add_profile_url">Add an encryption profile</a>.
sv: Inga krypteringsprofiler tillgängliga. <a href=":add_profile_url">Lägg till en krypteringsprofil</a>.

en: Encryption profiles to encrypt the secret
sv: Krypteringsprofiler för att kryptera hemligheten

en: No. of times a user without having setup tfa validation can login.
sv: Antal gånger en användare utan att ha konfigurerat TFA-validering kan logga in.

en: TFA Flood Window.
sv: TFA överbelastningsfönster.

en: TFA Flood Threshold.
sv: TFA överbelastningströskel.

en: Text to display when a user is locked out and blocked from logging in.
sv: Text som ska visas när en användare är utelåst och blockerad från att logga in.

en: @name has no more remaining attempts for bypassing the second authentication factor.
sv: @name har inga återstående försök att kringgå den andra autentiseringsfaktorn.

en: OpenSSL and Mcrypt extensions are not installed.
sv: OpenSSL- och Mcrypt-tilläggen är inte installerade.

en: Recovery Codes
sv: Återställningskoder

en: Generate one-time use codes for two-factor login. These are generally used to recover your account in case you lose access to another 2nd-factor device.
sv: Skapa engångskoder för tvåfaktorsinloggning. Dessa används i allmänhet för att återställa ditt konto ifall du förlorar åtkomst till en annan 2:a faktors enhet.

en: Show codes
sv: Visa koder

en: Print or copy these codes and store them somewhere safe before continuing.
sv: Skriv ut eller kopiera dessa koder och förvara dem någonstans säkert innan du fortsätter.

en: Save codes to account
sv: Spara koder på konto

en: Recovery codes saved.
sv: Återställningskoder sparade.

en: Recovery codes were generated when you first set up TFA. Format: XXX XXX XXX
sv: Återställningskoder genererades när du konfigurerade TFA för första gången. Format: XXX XX XXX

en: Number of Recovery Codes To Generate.
sv: Antal återställningskoder som skall skapas.

en: Third-party libraries
sv: Tredjepartsbibliotek

en: One Time Passwords (christian-riesen/otp) @version is installed
sv: Engångslösenord (christian-riesen/otp) @version är installerad

en: The two-factor authentication application will be used during this setup and for generating codes during regular authentication. If the application supports it, scan the QR code below to get the setup code otherwise you can manually enter the text code.
sv: Applikationen för tvåfaktorsautentisering kommer att användas under denna uppstart och för att generera koder för vanlig autentisering. Om applikationen stöder det, skanna QR-koden nedan för att hämta installationskoden, annars kan du ange textkoden manuellt.

en: QR code for TFA setup
sv: QR-kod för TFA-inställning

en: Verification code is application generated and @length digits long.
sv: Verifieringskoden är applikationsgenererad och är @length siffror lång.

en: Can't access your account? Use one of your recovery codes.
sv: Kan du inte komma åt ditt konto? Använd en av dina återställningskoder.

en: Prefix for OTP QR code names. Suffix is account username.
sv: Prefix för OTP QR-kodnamn. Suffix är kontoanvändarnamn.

en: Number of Accepted Codes
sv: Antal giltiga koder

en: Number of past codes to consider valid. Codes are generated every 30 seconds, so setting this value to 10 would allow each code to work for five minutes.
sv: Antal tidigare koder som kan betraktas som giltiga. Koder genereras var 30:e sekund, så om du ställer in detta värde till 10 kan varje kod fungera i fem minuter.

en: The id of the encryption profile.
sv: Id för krypteringsprofilen.

en: You have logged in on a trusted browser.
sv: Du har loggat in med en säker webbläsare.

en: Are you sure you want to disable TFA for user %name?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera TFA för användaren %name?

en: You are required to <a href="@link">setup two-factor authentication</a>. You have @remaining attempt left. After this you will be unable to login. | You are required to <a href="@link">setup two-factor authentication</a>. You have @remaining attempts left. After this you will be unable to login.
sv[0]: Du måste ställa in tvåfaktorsautentisering <a href="@link">här.</a> Du har @remaining försök kvar efter detta kommer du inte att kunna logga in.
sv[1]: Du måste ställa in tvåfaktorsautentisering <a href="@link">här.</a> Du har @remaining försök kvar efter detta kommer du inte att kunna logga in.
