Admin Theming Tools (1.0.0) - en to nl translation catalogue (105 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Article
nl: Artikel

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Number
nl: Getal

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Add
nl: Toevoegen

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: All
nl: Alle

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Off
nl: Uit

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Table
nl: Tabel

en: Other
nl: Andere

en: Color
nl: Kleur

en: Button
nl: Knop

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Install
nl: Installeren

en: Messages
nl: Berichten

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Formatted
nl: Opgemaakt

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Select
nl: Selecteren

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Custom message
nl: Aangepast bericht

en: Date range
nl: Datumbereik

en: empty
nl: leeg

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Radios
nl: Keuzerondjes

en: No icon
nl: Geen pictogram

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Use default
nl: Standaard gebruiken

en: Confirm password
nl: Wachtwoord bevestigen

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Input type
nl: Invoertype

en: Primary
nl: Primair

en: You do not have any administrative items.
nl: U heeft geen beheeritems.

en: Vertical Tabs
nl: Verticale tabs

en: Card
nl: Kaart

en: No editor
nl: Geen editor

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Throbber
nl: Activiteitsindicator

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Dialog
nl: Dialoog

en: Progress
nl: Voortgang

en: Delete items
nl: Items verwijderen

en: Exposed form
nl: Zichtbaar formulier

en: Status message
nl: Statusbericht

en: Manage display
nl: Weergave beheren

en: Field UI
nl: Veld UI

en: Add lowercase letters
nl: Kleine letters toevoegen

en: Add uppercase letters
nl: Hoofdletters toevoegen

en: Add numbers
nl: Getallen toevoegen

en: Add punctuation
nl: Leestekens toevoegen

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Apply changes
nl: Wijzigingen toepassen

en: Missing dependency
nl: Ontbrekende afhankelijkheid

en: Manage form display
nl: Formulierweergave beheren

en: Formatted text
nl: Geformatteerde tekst

en: Default size
nl: Standaardgrootte

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Dropbutton
nl: Keuzeknop

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: No placeholder
nl: Geen plaatshouder

en: Default pager
nl: Standaardpaginering

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
nl[0]: Module %name is ingeschakeld.
nl[1]: @count modules zijn ingeschakeld: %names.

en: Basic HTML
nl: Eenvoudige HTML

en: Make it at least 12 characters
nl: Ten minste 12 tekens

en: Danger
nl: Gevaar

en: Modules could not be listed due to an error: %error
nl: Modules konden niet weergegeven worden vanwege een fout: %error
