Admin Theming Tools (1.0.0) - en to pt translation catalogue (98 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Article
pt: Artigo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: On
pt: Ligado

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Add
pt: Adicionar

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: All
pt: Todos

en: Page title
pt: Título da página

en: Off
pt: Desligado

en: Published
pt: Publicado

en: Details
pt: Detalhes

en: Phone
pt: Telefone

en: Table
pt: Tabela

en: Other
pt: Outro

en: Color
pt: Cor

en: Button
pt: Botão

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Messages
pt: Mensagens

en: Buttons
pt: Botões

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Separadores

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Select
pt: Selecionar

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Date range
pt: Intervalo das datas

en: empty
pt: vazio

en: Hebrew
pt: Hebreu

en: Radios
pt: Botões de opção

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Use default
pt: Usar predefinido

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Primary
pt: Primário

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: Vertical Tabs
pt: Separadores verticais

en: Card
pt: Cartão

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Fieldset
pt: Grupo de campos

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Throbber
pt: Indicador de atividade

en: Dialog
pt: Diálogo

en: Progress
pt: Progresso

en: Delete items
pt: Eliminar itens.

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: Progress message
pt: Mensagem de progresso

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Add lowercase letters
pt: Adicione letras minúsculas

en: Add uppercase letters
pt: Adicione letras maiúsculas

en: Add numbers
pt: Adicione números

en: Add punctuation
pt: Adicione pontuação

en: Basic page
pt: Página básica

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Manage form display
pt: Gerir exibição do formulário

en: Formatted text
pt: Texto formatado

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: No placeholder
pt: Nenhum espaço reservado

en: Default pager
pt: Paginador predefinido

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
pt[0]: O módulo %name foi ativado.
pt[1]: @count módulos foram ativados: %names.

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Make it at least 12 characters
pt: Utilize pelo menos 12 caracteres

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: em contexto: Separador de intervalo de datas

en: Modules could not be listed due to an error: %error
pt: Os módulos não puderam ser listados devido a um erro: %error
